Procedura naruszeniowa przeciw Polsce. Prof. Grabowska: trzeba pytać KE o podstawę prawną
- Jeżeli Komisja Europejska czy konkretny komisarz wypowiada się o Trybunale Konstytucyjnym i dezawuuje tę instytucję, to nie ma do tego tytułu prawnego. Polska powinna zapytać, na jakiej podstawie tego typu wnioski się wysnuwa i jakie są argumenty na poparcie tej tezy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa.
2021-12-23, 18:00
Komisja Europejska poinformowała o uruchomieniu przeciwko Polsce procedury naruszeniowej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem komisarza do spraw gospodarki Paolo Gentiloniego, Trybunał "nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa, czego wymaga traktat".
Według prof. Genowefy Grabowskiej trudno jest prowadzić dialog w tej sprawie z Unią Europejską. - Polska - oceniając ten konflikt - bazuje na prawie. Stosujemy traktaty, natomiast Komisja Europejska jednak poszła mocno w politykę. Te narzędzia polityczne są widoczne na każdym kroku - zaznaczyła rozmówczyni PR24.
Jak dodała, ma miejsce, "wykraczanie poza traktaty, stosowanie metod, które nie są przewidziane w traktatach, sięganie po ocenę spraw, które wedle traktatów należą do wyłącznej kompetencji państwa członkowskiego".
"Spór o to, co wolno Unii Europejskiej"
- Spór jest o to, co wolno Unii Europejskiej. A jest to wyraźnie opisane w Traktacie Lizbońskim, czyli w Traktacie o Unii Europejskiej i w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Są wyszczególnione dziedziny, w których Unia Europejska ma kompetencje: albo wyłączne, albo dzielone, albo komplementarne, czyli uzupełniające. I tu nie ma wątpliwości. Od 2009 roku, kiedy wszedł w życie ten traktat nie ma wątpliwości, co wolno Unii, a dokąd sięgają kompetencje państw członkowskich - argumentowała profesor.
REKLAMA
Jej zdaniem "jeżeli Komisja Europejska czy konkretny komisarz wypowiada się o Trybunale Konstytucyjnym i dezawuuje tę instytucję, to nie ma do tego tytułu prawnego". - Polska powinna zapytać, na jakiej podstawie tego typu wnioski się wysnuwa, jakie są argumenty na poparcie tej tezy - podsumowała.
Czytaj także:
Prawo Unii Europejskiej sprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Oprócz tego TSUE uznał, że praworządność Unii wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia sądu konstytucyjnego sprzecznego z tym prawem, bez obawy ryzyka poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Genowefa Grabowska (ekspert ds. prawa)
Data emisji: 23.12.2021
REKLAMA
Godzina: 16.47
bartos
REKLAMA