more_horiz

Antyobostrzeniowe starcia uliczne w Holandii. Korespondent PAP: zaskakuje poziom agresji dwóch stron

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 17:46
- Wczoraj w Amsterdamie rzeczywiście te obrazy były dość szokujące. Demonstranci byli szczuci psami, pałowani. To jest rzeczywiście coś niesamowitego. Jednak trzeba zauważyć, że druga strona również zachowuje się dość prowokacyjnie. Policjanci są atakowani i ostrzeliwani ciężkimi fajerwerkami (...) obie strony są niezwykle agresywne - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Pawluszek (korespondent PAP).
Andrzej Pawluszek o protestach w Holandii: zaskakuje poziom agresji
Andrzej Pawluszek o protestach w Holandii: zaskakuje poziom agresjiFoto: PAP/EPA/PHIL NIJHUIS

Zamieszki w Amsterdamie wybuchły podczas nielegalnego protestu przeciwników pandemicznych obostrzeń. W starciach rannych zostało czterech policjantów. 30 osób aresztowano.

- Mamy do czynienia z sytuacją agresji po obu stronach. Obserwujemy już ją od roku. Przypomnę, że pierwsze protesty covidowe, które były brutalnie rozpędzane przez policję, rozpoczęły się na początku ubiegłego roku. Widzieliśmy obrazy z Hagi, Amsterdamu, kiedy konna policja rozpędzała demonstrantów, kiedy użyto armatek wodnych. Teraz sytuacja się trochę powtórzyła - przypomniał Andrzej Pawluszek.

Posłuchaj
10:28 PR24_mp3 2022_01_03-16-48-52.mp3 Andrzej Pawluszek o protestach w Holandii ("Świata pogląd") 

Według dziennika "De Telegraaf" organizatorzy demonstracji przeciwko pandemicznym obostrzeniom zapowiadają kolejny protest na 16 stycznia. Ma się on odbyć w tym samym miejscu, w którym doszło w niedzielę do zamieszek.

W sumie aresztowano 30 osób, a powodem było zakłócanie porządku, napaść na funkcjonariuszy i nielegalne posiadanie broni. Z informacji przekazanej PAP przez amsterdamską policję wynika, iż nie wiadomo, czy któryś z protestujących został ranny. Wiadomo natomiast o czterech funkcjonariuszach, którzy trafili do szpitala.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Andrzej Pawluszek (korespondent PAP)

Data emisji: 03.01.2022

Godz. emisji: 16.48

kmp/pap

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem