"Premier pokonany przez własną partię". Adam Dąbrowski o dymisji premiera Borisa Johnsona
- Boris Johnson bardzo długo próbował przeciwstawić się tej politycznej grawitacji, w jego karierze zdarzały się momenty, kiedy to przeciwstawianie się takim siłom nieźle mu wychodziło (…). Ostatecznie okazało się, że nawet Boris Johnson ma skończoną liczbę żyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
2022-07-07, 20:37
Brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie zapowiedział dymisję. Potwierdził to rzecznik rządu. To efekt buntu wewnątrz Partii Konserwatywnej.
Przemawiając na Downing Street, Boris Johnson stwierdził, że "powinien się rozpocząć proces wyboru nowego lidera" Partii Konserwatywnej, a on do tego czasu pozostanie na stanowisku. Od kilku dni Boris Johnson opierał się coraz większej presji ze strony swojej partii, by zrezygnował ze stanowiska.
Adam Dąbrowski relacjonował dyskusję wokół dymisji szefa rządu. - Mało kto mógł sobie wyobrazić ten moment w 2019 r., kiedy to premier zapewnił swojej partii największą przewagę wyborczą od 1987 r. Mało kto wyobrażał sobie, że jego przygoda skończy się po niewiele ponad trzech latach - zauważył i dodał, że Boris Johnson to "premier, który nie został pokonany w wyborach, to premier, który został pokonany przez własną partię".
Tym, co skłoniło Johnsona do rezygnacji, jest fala dymisji ze stanowisk rządowych, którą we wtorek późnym popołudniem rozpoczęli minister zdrowia Sajid Javid i minister finansów Rishi Sunak. Bezpośrednią przyczyną ich rezygnacji było przyznanie we wtorek przez Downing Street, że Johnson wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera dotyczących jego niewłaściwych zachowań seksualnych, a mimo to w lutym tego roku mianował go na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby odpowiedzialnej za dyscyplinę w klubie poselskim. Od tego czasu ich śladem poszło jeszcze 57 posłów, w większości zajmujących niższe stanowiska rządowe, ale skala tych rezygnacji jest na tyle duża, że pokazało to Johnsonowi, iż nie jest w stanie skutecznie rządzić. Sprawa Pinchera nałożyła się na cały szereg problemów Johnsona w ostatnich miesiącach, w tym ciągnącej się od listopada afery wokół przyjęć alkoholowych na Downing Street w czasie obowiązywania restrykcji covidowych.
REKLAMA
Posłuchaj
Boris Johnson objął stanowisko premiera Wielkiej Brytanii oraz lidera Partii Konserwatywnej w lipcu 2019 r. W grudniu 2019 r. poprowadził ją do zwycięstwa w wyborach do Izby Gmin, w których uzyskała najwyższy odsetek głosów od 1987 r.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Świata pogląd
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Adam Dąbrowski
Data emisji: 7.07.2022
Godzina emisji: 16.48 i 17.48
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA