more_horiz

"Eskalacja wydaje się nieunikniona". Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 17:50
Gościem Polskiego Radia 24 był Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej, który w rozmowie z Antonim Opalińskim mówił m.in. o zmasowanych uderzeniach sił izraelskich na cele w Gazie, a także o zamieszkach w między Arabami i Izraelczykami w miastach Izraelu.
Wojska izraelskie podczas starć z palestyńskimi demonstrantami
Wojska izraelskie podczas starć z palestyńskimi demonstrantami Foto: PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Izraelska armia przygotowuje plany operacji lądowej, które miały zostać przedstawione jej najwyższemu dowództwu - ogłosił jej rzecznik. Od kilku dni trwa wymiana ognia między Izraelem a rządzącym w Strefie Gazy palestyńskim Hamasem.

Michał Kleiber 1200.jpg
"Po obu stronach są polityczne interesy, żeby konflikt się zaostrzył". Prof. Kleiber o Stefie Gazy

Czy będzie inwazja wojskowa od strony lądu na Strefę Gazy? 

- Niestety ona wydaje się nieunikniona na chwilę obecną. Zdaniem bliskowschodnich komentatorów Izrael czeka na koniec ramadanu, obserwuje również reakcję świata arabskiego, czy on właściwie zaakceptuje to, żeby Izrael wszedł do Strefę Gazy. Przypominam, że Izrael od dłuższego czasu ściśle koordynuje szereg swoich inicjatyw strategicznych i militarnych poczynań z takim krajami jak Arabia Saudyjska, czy Egipt. Tak więc Izrael musi liczyć się z opinią świata arabskiego. Najprawdopodobniej ważą się jeszcze głosy, czy po cichu te państwa udzielą poparcia Izraelowi, czy też nie - odpowiedział Paweł Rakowski. 


Posłuchaj
12:13 PR24_mp3 2021_05_14-16-47-28.mp3 Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim ("Świata pogląd")

 

- Oczywiście im większa będzie eskalacja konfliktu tym Izrael będzie zmuszony do inwazji na Strefę Gazy, tym bardziej, że jak już widzimy, chociażby po materiałach, które opublikował Hamas na swoich mediach społecznościowych (w których występowali bojownicy w irańskich mundurach, jak i też pokazywali broń, która była konstruowana wedle myśli irańskiej), to wydaje się już nieuniknione, żeby w celach strategicznych Izrael chciał osłabić irańskie aktywa w swoim pobliżu - podkreślił ekspert ds. polityki bliskowschodniej.                       

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

GośćPaweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej)

Data emisji: 14.05.2021

Godz. emisji: 16.47

kmp

Zobacz także

Zobacz także