more_horiz

Olaf Scholz stanie przed komisją śledczą. Prof. Madajczyk: Niemcy mają problem przywództwa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 17:40
- Olaf Scholz nie jest tym typem, który w trudnych czasach pokazuje kierunki, podejmuje decyzje i sprawnie je realizuje - powiedział na antenie Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Kanclerz Scholz stanie przed komisją śledczą ds. afery podatkowej
Kanclerz Scholz stanie przed komisją śledczą ds. afery podatkowejFoto: PAP/EPA/Ibrahim Ot / POOL

Pod koniec lipca "Spiegel" poinformował, że sąsiedzi Olafa Scholza i jego żony Britty Ernst, odpowiedzialnej we władzach landu Brandenburgia za edukację i sport, znaleźli w domowych śmieciach pary polityków poufne dokumenty. 

Zdaniem prof. Piotra Madajczyka, który skomentował w Polskim Radiu 24 między innymi powyższą kwestię, "era kłopotów to może za dużo powiedziane". - Ale gdyby był to silny kanclerz, zapewne byłby w stanie sobie poradzić z dalszym rozwojem tych ciągnących się spraw - zaznaczył gość audycji.

Robert Habeck sondażowym faworytem

- Natomiast wszyscy komentatorzy zwracają uwagę na to, że Niemcy mają między innymi problem przywództwa. Ponadto w niemieckich sondażach Robert Habeck, pełniący funkcję z ramienia Zielonych, znacznie chętniej byłby widziany jako kanclerz Niemiec - przyznał.

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że "równocześnie to nie jest dobra sytuacja". - Europa raczej jest w momencie, gdy potrzebuje polityków, którzy są sprawni i umieją podejmować decyzje. Nie takich, którzy swoją, nie najlepszą już, opinię pogarszają jeszcze przez uwikłanie w takie sprawy - podkreślił prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

19 sierpnia Scholz stanie przed komisją śledczą

Wciąż nie do końca wyjaśniony jest udział kanclerza Niemiec Olafa Scholza w aferze dotyczącej oszustw podatkowych na miliony euro. Szef rządu będzie 19 sierpnia ponownie składać wyjaśnienia przed komisją śledczą parlamentu Hamburga w sprawie roli, jaką odegrał w tej sprawie kilka lat temu, gdy sprawował funkcję burmistrza tego miasta, a następnie ministra finansów RFN.

Jak podał portal dziennika "Bild", coraz więcej informacji wychodzi na jaw po tym, gdy prowadząca śledztwo prokuratura w Kolonii przejrzała skrzynki mailowe Scholza z korespondencją z lat 2015-2018. Śledczy podejrzewają jednak, że organy podatkowe Hamburga mogły usunąć maile, związane z tzw. aferą cum-ex.

Posłuchaj
11:49 paweł lekiiii.mp3 Prof. Piotr Madajczyk o Olafie Scholzu ("Świat w powiększeniu") 

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 10.08.2022

Godzina: 16:47

PR24/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także