more_horiz
Wiadomości

Poufne dokumenty w domowych śmieciach kanclerza. Olaf Scholz będzie miał kłopoty?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 14:35
Po informacjach portalu tygodnika "Spiegel" o odkryciu poufnych dokumentów w domowych śmieciach kanclerza Niemiec Olafa Scholza i jego żony Britty Ernst, prokuratura w Poczdamie rozważa, czy otworzyć postępowanie w sprawie naruszenia tajemnicy służbowej - poinformowała stacja WDR.
Olaf Scholz zdaniem gazety Der Spiegel miał w niewłaściwy sposób posługiwać się tajnymi dokumentami
Olaf Scholz zdaniem gazety "Der Spiegel" miał w niewłaściwy sposób posługiwać się tajnymi dokumentamiFoto: FABRIZIO BENSCH / Reuters / Forum

Pod koniec lipca "Spiegel" poinformował, że sąsiedzi Olafa Scholza i jego żony Britty Ernst, odpowiedzialnej we władzach landu Brandenburgia za edukację i sport, znaleźli w domowych śmieciach pary polityków wewnętrzne dokumenty. Znaleziono m.in. kartkę, na której były zdjęcia i "krótkie opisy partnerek" głów państw i rządów ze szczytu G7 na zamku Elmau w Bawarii.

Treść dokumentu może na początku brzmieć banalnie, ale został on zakwalifikowany przez ministerstwo spraw zagranicznych jako "informacja niejawna - tylko do użytku służbowego" - zauważa "Spiegel". Stosowane są surowe zasady: takie informacje powinny zostać zniszczone w taki sposób, aby ich treść była nie do odcyfrowania.

Poufne dokumenty w domowych śmieciach

To przede wszystkim Ernst wyrzucała częściowo poufne papiery służbowe, nie niszcząc ich - zauważa "Spiegel". W domowych śmieciach pary socjaldemokratów jej sąsiedzi znaleźli m.in. wpisy do kalendarza, szkice przemówień i listy ubrań, m.in. tych, które Britta Ernst wybierała na różne okazje. Na 26 września 2021 r., dzień wyborów do Bundestagu, żona ówczesnego kandydata SPD na kanclerza zaplanowała dwa stroje - na głosowanie w lokalu wyborczym w Poczdamie "dżinsy, niebieska koszula, cienka niebieska marynarka", a wieczorem, na wystąpienia w siedzibie SPD, "czarny garnitur Hugo Bossa, szara koszula, naszyjnik z kamieniami, czarne buty, czarna torba Anke Runge".

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także