more_horiz

Adam Eberhardt: elita niemiecka nie nadąża za nastrojami społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 22:05
- W koalicji rządzącej Niemcami ważniejsze są układy frakcyjne dające władzę kanclerzowi Scholzowi niż nastroje społeczne - powiedział w Polskim radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt, oceniają postawę rządu Niemiec wobec wojny na Ukrainie. - Społeczeństwo niemieckie wyraźnie rozczarowało się polityką ciągłego dogadywania się z Moskwą, a elita niemiecka nie nadąża za nastrojami społeczeństwa - zaznaczył.
W ocenie Adama Ebergardta, elity niemieckie nie nadążają za nastrojami społecznymi w kontekście wojny na Ukrainie
W ocenie Adama Ebergardta, elity niemieckie nie nadążają za nastrojami społecznymi w kontekście wojny na UkrainieFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Rolf Muetzenich, szef grupy parlamentarnej współrządzącej w Niemczech socjaldemokratycznej partii SPD - uważa, że nie należy wykluczać rozmów z Putinem. Możliwość negocjowania z Rosją kategorycznie wyklucza natomiast szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock (Zieloni). Z kolei prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że wojna, jaką Władimir Putin prowadzi przeciwko Ukrainie, jest wojną przeciwko jedności Europy.

- W wymiarze werbalnym stanowisko Unii Europejskiej  wobec wojny na Ukrainie jest jednoznaczne - stwierdził w Polskim Radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt. - Nawet państwa, w których interesie leży dogadywanie się z Rosją podpisują wszystkie oświadczenia UE, kilka pakietów sankcji zostało przyjętych. Ale to, co widzimy w ostatnich tygodniach to narastający sprzeciw jeśli chodzi o pogłębianie polityki sankcji UE, czy sprowadzania surowców energetycznych - wyjaśnił.

Elity Niemiec naprzeciw społeczeństwu

Zdaniem gościa "Północ-południe", "żaden kraj nie chciałby wrócić do polityki sprzed 24 lutego. - To, co zaszło w pięć miesięcy, to bardzo duże zmiany w nastrojach opinii publicznej poszczególnych państw - zaznaczył.

Jak dodał, "kluczowe są duże państwa Europy Zachodniej, przede wszystkim Niemcy". - Społeczeństwo niemieckie wyraźnie rozczarowało się polityką ciągłego dogadywania się z Moskwą. Problem polega na tym, że elita niemiecka nie do końca nadąża za nastrojami społeczeństwa niemieckiego, a szczególnie widzimy to w koalicji rządzącej, gdzie w socjaldemokracji ważniejsze są układy frakcyjne dające władzę kanclerzowi Scholzowi niż ten odruch i nastroje społeczne - ocenił Adam Eberhardt.


Posłuchaj
23:55 Adam-Eberhardt--PR24_mp3 2022_07_24-21-34-56.mp3 Adam Eberhardt: żaden kraj nie chciałby wrócić do polityki sprzed 24 lutego, w pięć miesięcy zaszły duże zmiany w nastrojach opinii publicznej poszczególnych państw ("Północ-południe"/ PR24)

 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Szef MON Mariusz Błaszczak gościem poranka Polskiego Radia 24. Zachęcamy do obejrzenia video z rozmowy:

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 24.07.2022

Godzina emisji: 21.33


mbl


Zobacz także

Zobacz także