more_horiz

Stan zdrowia Elżbiety II. Adam Dąbrowski: zewsząd płyną wyrazy zaniepokojenia

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 17:49
- Nie mamy zbyt wielu szczegółów, jednak nie da się ukryć, że dziś ten koniec ery elżbietańskiej zaczyna rysować się wyraźnie niż kiedykolwiek dotąd - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Dąbrowski, korespondent PR w Londynie. 
Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielokrotnie pojawiały się informacje o złym lub pogarszającym się stanie zdrowia królowej Elżbiety II. W ostatnich dniach królowa odbywała większość spotkań zdalnie, w formie wirtualnej.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielokrotnie pojawiały się informacje o złym lub pogarszającym się stanie zdrowia królowej Elżbiety II. W ostatnich dniach królowa odbywała większość spotkań zdalnie, w formie wirtualnej. Foto: PAP/PA/Kirsty O'Connor

Brytyjski następca tronu książę Karol wraz żoną księżną Camillą oraz jego syn książę William są obecnie w drodze do zamku Balmoral w związku z informacjami, że lekarze są zaniepokojeni stanem zdrowia królowej Elżbiety II - przekazał dwór królewski.

Wcześniej Pałac Buckingham poinformował, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy, ale jest cały czas na zamku Balmoral w Szkocji, gdzie zwykle spędza lato. Królowa otoczona jest "komfortem i spokojem bliskich jej osób".

Brytyjska premier Liz Truss oświadczyła, że cały kraj jest "głęboko zaniepokojony" informacjami o stanie zdrowia Elżbiety II. Dodała, że jej myśli są z królową i jej rodziną.

Jak podkreślił korespondent Polskiego Radia, Adam Dąbrowski, życzenia zdrowia dla brytyjskiej monarchini i wyrazy zaniepokojenia płyną już zewsząd.

- Monarchini ma 96 lat. Już wcześniej nie czuła się najlepiej. Ograniczyła swój udział nawet w hucznych obchodach platynowego jubileuszu 75-lecia panowania. Już od kilku miesięcy bardzo rzadko pojawiała się publicznie. Tak naprawdę newsem było już jej pojawienie się, że wzięła udział w jakimś wydarzeniu, a nie tak jak jeszcze dwa lata temu, że z udziału w jakiejś uroczystości zrezygnowała - przypomniał. 

Posłuchaj
11:54 PR24_mp3 2022_09_08-16-47-36.mp3 Adam Dąbrowski o stanie zdrowia Elżbiety II ("Świata pogląd") 

Era elżbietańska

Gość Antoniego Opalińskiego przywołując również kontekst, w którym Elżbieta II obejmowała tron, powiedział: "świat, w którym zaczęła panować Elżbieta II to był świat w którym telewizory były rzadkością, a premierem był Winston Churchill".

- Był to świat w którym wciąż jeszcze istniało Imperium Brytyjskie, które dopiero będzie demontowane. Rzeczywiście jest tak, że czasami wydaje się, że jest to postać przyklejona zupełnie z innej rzeczywistości, innej ery, często określanej 2. ery elżbietańskiej - dodał.   

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Adam Dąbrowski (korespondent PR w Londynie)

Data emisji: 08.09.2022

Godz. emisji: 16.47

kmp

Zobacz także

Zobacz także