more_horiz

77. forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. "Świat jednoznacznie potępia groźby Putina"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 18:01
- Ukraina, wojna i sposób rozwiązania tego konfliktu z Rosją są głównym tematem przemówień wielu polityków - relacjonował z Nowego Jorku w Polskim Radiu 24 nasz korespondent Wojciech Cegielski, który uczestniczy w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 
W Nowym Jorku trwa 77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ
W Nowym Jorku trwa 77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZFoto: PAP/EPA/JASON SZENES

21 września Jens Stoltenberg powiedział, że ogłoszona przez prezydenta Rosji Władimira Putina mobilizacja eskaluje konflikt na Ukrainie. Sekretarz generalny NATO nazwał także jego groźby użycia broni jądrowej "niebezpieczną i lekkomyślną retoryką". Dodatkowo rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podkreślił, że "jeśli Rosja użyje broni jądrowej, spotkają ją surowe konsekwencje".

"Referenda są kpiną z demokracji"

Gość audycji przyznał, że podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w kuluarach wybrzmiało kilka reakcji w sprawie zapowiedzi Władimira Putina. Wojciech Cegielski mówił, że "politycy, w tym prezydent Andrzej Duda, byli pytani m.in. o kwestię referendów, które prorosyjscy separatyści chcą przeprowadzić w czterech różnych regionach południowej i wschodniej Ukrainy".

- Komentarze w tej kwestii są jednoznaczne. Wszyscy stanowczo podkreślali, że referenda są kpiną z demokracji oraz że nie mają nic wspólnego z uczciwością, ponieważ ich wynik został zaplanowany na Kremlu. W związku z tym widać, że świat stanowczo potępia groźby przywódcy Federacji Rosyjskiej - zaznaczył korespondent Polskiego Radia.

W dalszej części rozmowy Wojciech Cegielski zwrócił uwagę na fakt, że "przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy było inne". - Wystąpienie prezydenta Dudy było poświęcone tylko i wyłącznie Ukrainie, było też bardzo emocjonalne. Mówił w nim m.in. o tym, że występuje na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie tylko jako prezydent, ale również jako człowiek, który od początku wojny był trzy razy w Kijowie - wskazał gość PR24.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
12:30 wojciech cegielskii.mp3 Wojciech Cegielski o 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ("Świata pogląd") 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Wojciech Cegielski (specjalny wysłannik Polskiego Radia w Nowym Jorku)

Data emisji: 21.09.2022

Godzina: 16.47

PR24/IAR/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także