more_horiz

Wybory do Kongresu USA. Kożuszek: dziś delikatnie faworyzowani są republikanie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 18:00
- Jeszcze 19 września ponad 70 proc. szans na utrzymanie Senatu mieli demokraci. To jednak bardzo szybko zaczęło się zmieniać - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek, publicysta "Gazety Polskiej" i Telewizji Republika. 
Wybory do Kongresu USA. Kożuszek: dziś delikatnie faworyzowani są Republikanie
Wybory do Kongresu USA. Kożuszek: dziś delikatnie faworyzowani są RepublikanieFoto: Shutterstock/Andrea Izzotti

Wtorkowe (8.11) wybory do Kongresu prawdopodobnie przywrócą kontrolę nad Izbą Reprezentantów w ręce Partii Republikańskiej. Jak wpłynie to na dalszą pomoc dla Ukrainy? Mimo mieszanych sygnałów, Republikańscy działacze zapewniają, że pomoc, przynajmniej wojskowa, będzie kontynuowana. Ale zapowiadają też zmiany w podejściu.

"Paliwo wygasło"

W opinii gościa PR24, jeszcze 19 września ponad 70 proc. szans na "utrzymanie" Senatu mieli demokraci. - To jednak bardzo szybko zaczęło się zmieniać i 31 października te szanse były oceniane po równo, a dzisiaj delikatnie faworyzowani są republikanie, a to dlatego, że jedyne paliwo na jakie mogli liczyć demokraci czyli społeczne oburzenie po unieważnieniu precedensu Roe vs. Wade, wygasło - powiedział Maciej Kożuszek.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił przełomowe orzeczenie w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973. Decyzja oznacza zielone światło dla wprowadzania zakazu aborcji w poszczególnych stanach. Orzeczenie w sprawie Roe v. Wade z 1973 r. zalegalizowało aborcję w USA, bo ustanowiło federalne prawo do przerywania ciąży do momentu, gdy płód jest w stanie przeżyć poza łonem matki, wówczas do 28 tygodnia, a dziś – dzięki postępowi medycyny – 23–24 tygodnia ciąży.

Posłuchaj
11:38 PR24_mp3 2022_11_07-16-48-18.mp3 Wybory do Kongresu USA. Kożuszek: dziś delikatnie faworyzowani są Republikanie ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Maciej Kożuszek (publicysta "Gazety Polskiej" i Telewizji Republika)

Data emisji: 07.11.2022

Godzina: 16:48   

Zobacz także

Zobacz także