more_horiz

Wyrok ws. zestrzelenia MH17. Pawluszek: sprawiedliwości stało się zadość

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 18:20
- Odczytywanie uzasadnienia wyroku zajęło przewodniczącemu składu orzekającego dwie godziny. Patrząc po reakcjach rodzin, które dzieliły się swoimi emocjami po wyroku, panuje pewnego rodzaju ulga, że sprawiedliwości stało się zadość - zrelacjonował w Polskim Radiu 24 Andrzej Pawluszek, korespondent PAP w Holandii.
Sąd w Hadze skazał dwóch Rosjan i Ukraińca na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie samolotu MH17
Sąd w Hadze skazał dwóch Rosjan i Ukraińca na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie samolotu MH17Foto: Associated Press/East News

W czwartek sąd w Hadze skazał dwóch Rosjan - Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina - oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysian Airlines. Zginęło wówczas 283 pasażerów oraz 15 członków załogi. Czwarty oskarżony, Rosjanin Oleg Pułatow, został uniewinniony.

Zestrzelenie samolotu MH17

Jak zrelacjonował na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Pawluszek, korespondent PAP w Holandii, wyrok odbił się w tym kraju głośnym echem. - Odczytywanie uzasadnienia zajęło przewodniczącemu składu orzekającego sądu okręgowego w Hadze dwie godziny. Patrząc po reakcjach rodzin, które dzieliły się swoimi emocjami po wyroku, panuje pewnego rodzaju ulga, że sprawiedliwości stało się zadość - skomentował.

Gość audycji dodał, że wśród rodzin ofiar widać świadomość, że pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców tej tragedii będzie niezwykle trudne, ponieważ znajdują się oni na terenie Federacji Rosyjskiej. - Ale symbolicznie jest to zadośćuczynienie i postanowienie kropki, że rzeczywiście to Rosja była winna temu wydarzeniu - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:39 PR24_mp3 2022_11_18-16-47-14.mp3 Andrzej Pawluszek o wyroku haskiego sądu ws. lotu MH17 ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Andrzej Pawluszek (PAP)

Data emisji: 18.11.2022 r.

Godzina emisji: 16.48

ng/kor

Zobacz także

Zobacz także