more_horiz

KE podpisała ustalenia operacyjne dla KPO. Cedro: rozmowy z Polską znacznie się przedłużyły

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 18:31
- Bez zmian dotyczących sądownictwa, Komisja Europejska nie może pozytywnie rozpatrzeć wniosku o płatność - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro z Polityki Insight.
KE podpisała ustalenia operacyjne dla KPO. Cedro: rozmowy z Polską przedłużyły się znacznie
KE podpisała ustalenia operacyjne dla KPO. Cedro: rozmowy z Polską przedłużyły się znacznieFoto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Wcześniejsze, nieoficjalnie doniesienia Polskiego Radia, potwierdził minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

- Ustalenia operacyjne to dodatkowy dokument, który każda stolica europejska musi uzgodnić z Komisją Europejską, by móc złożyć wniosek o pierwszą płatność. W przypadku Polski rozpoczęto te negocjacje w lipcu, a rozmowy przedłużały się znacznie z powodu sporu o sądy, bo zazwyczaj takie ustalenia trwają 4 tygodnie - wyjaśniła Magdalena Cedro.

350-stronicowy dokument

Ustalenia operacyjne to 350-stronicowy techniczny dokument, który określa m.in. jaką dokumentację Polska będzie musiała przedstawić we wnioskach o płatność, żeby udowodnić zrealizowanie każdego z 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie mamy w KPO.

Podpisanie ustaleń operacyjnych otworzyło Polsce formalną możliwość, aby złożyć wniosek o płatność do KE. Grzegorz Minister Puda podkreślił, że "wynegocjowanie z Komisją zapisów tego dokumentu trwało zaledwie trzy miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich".

Posłuchaj
10:39 PR24_mp3 2022_12_12-16-48-54.mp3 KE podpisała ustalenia operacyjne dla KPO. Cedro: rozmowy z Polską przedłużyły się znacznie ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Magdalena Cedro (Polityka Insight)

Data emisji: 12.12.2022

Godzina: 16:48

Zobacz także

Zobacz także