KE podpisała ustalenia operacyjne dla KPO. Cedro: rozmowy z Polską znacznie się przedłużyły
- Bez zmian dotyczących sądownictwa, Komisja Europejska nie może pozytywnie rozpatrzeć wniosku o płatność - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro z Polityki Insight.
2022-12-12, 18:31
- Ustalenia operacyjne to dodatkowy dokument, który każda stolica europejska musi uzgodnić z Komisją Europejską, by móc złożyć wniosek o pierwszą płatność. W przypadku Polski rozpoczęto te negocjacje w lipcu, a rozmowy przedłużały się znacznie z powodu sporu o sądy, bo zazwyczaj takie ustalenia trwają 4 tygodnie - wyjaśniła Magdalena Cedro.
350-stronicowy dokument
Ustalenia operacyjne to 350-stronicowy techniczny dokument, który określa m.in. jaką dokumentację Polska będzie musiała przedstawić we wnioskach o płatność, żeby udowodnić zrealizowanie każdego z 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie mamy w KPO.
Podpisanie ustaleń operacyjnych otworzyło Polsce formalną możliwość, aby złożyć wniosek o płatność do KE. Grzegorz Minister Puda podkreślił, że "wynegocjowanie z Komisją zapisów tego dokumentu trwało zaledwie trzy miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich".
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Magdalena Cedro (Polityka Insight)
Data emisji: 12.12.2022
REKLAMA
Godzina: 16:48
REKLAMA