more_horiz

Co z przyszłością niemieckiej rafinerii Schwedt? Ekspert: do marca właścicielem udziałów będzie Rosnieft

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 18:10
Jeśli na początku 2023 r. zostanie wstrzymany import ropy naftowej z Rosji, zaopatrzenie niemieckiej rafinerii Schwedt może stać się niewystarczające. Ekspert Aleksandra Fedorska (BiznesAlert.pl) opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 o tym, co w przyszłości może czekać spółkę. Jak wskazała, do marca formalnym właścicielem jej udziałów będzie rosyjski państwowy koncern Rosnieft.
Aleksandra Fedorska opowiedziała o przyszłości niemieckiej rafinerii Schwedt
Aleksandra Fedorska opowiedziała o przyszłości niemieckiej rafinerii SchwedtFoto: shutterstock/Sergey Kohl

Zgodnie z obietnicą polskiego rządu rafineria PCK w Schwedt ma mieć w przyszłości możliwość pozyskiwania ropy naftowej przez port w Gdańsku. Jak podał portal BiznesAlert.pl, powołując się na niemiecką regionalną gazetę Märkische Oderzeitung (MOZ), przez polski naftoport ma być od stycznia transportowane od dwóch do trzech milionów ton ropy.

Jak skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Aleksandra Fedorska, ta istotna niemiecka rafineria należy do rosyjskiego państwowego koncernu Rosnieft. Dodała, że Niemcy zapowiadały uprzednio częściowe zmiany własnościowe. - To był interesujący - bardzo sprytny i troszeczkę skomplikowany - zabieg, na który zdecydowała się strona niemiecka - wskazała, zaznaczając, że "faktyczne kwestie własnościowe nie zostały dotychczas naruszone".

Co z niemiecką rafinerią Schwedt?

- Udziały tej rafinerii w 54 procentach nadal należą do koncernu Rosnieft. We wrześniu rząd zdecydował się, że te udziały zostaną objęte nadzorem Urzędu ds. sieci, który ma też kontrolę nad związanymi z nimi kontami. Ale formalnie i faktycznie nadal właścicielem udziałów będzie Rosnieft - wyjaśniła.

Gość audycji dodała, że taki stan będzie się utrzymywał do marca. - To zarządzenie było ustalone na pół roku i zakończy się właśnie w marcu. Wtedy będzie trzeba na nowo rozstrzygnąć, co się stanie z tymi udziałami. Albo będzie to przedłużenie tego dziwnego stanu, z którym mamy teraz do czynienia, albo - a to jest życzenie strony polskiej - dojdzie do wywłaszczenia - wtedy już faktycznego - Rosnieftu. Wtedy mógłby to przejąć niemiecki skarb państwa, ponieważ takie możliwości prawne istnieją - powiedziała.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:07 PR24_mp3 2022_12_16-16-48-49.mp3 Aleksandra Fedorska o przyszłości niemieckiej rafinerii Schwedt ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Aleksandra Fedorska (BiznesAlert.pl)

Data emisji: 16.12.2022 r.

Godzina: 16.48

ng//PR24//BiznesAlert.pl

Zobacz także

Zobacz także