X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niepokonani. Opozycja PRL". Strajk i pacyfikacja w Kopalni Wujek

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 23:00
16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Wujek w Katowicach milicja użyła broni palnej. Zginęło wówczas dziewięciu górników, wielu zostało rannych. Wydarzenia w kopalni były największą tragedią stanu wojennego. O strajku i pacyfikacji rozmawiali goście PR24.
Audio
  • Stanisław Płatek, Antoni Gierlotka i Piotr Dmitrowicz o pacyfikacji Kopalni Wujek ("Niepokonani. Opozycja PRL") cz. 1
  • Stanisław Płatek, Antoni Gierlotka i Piotr Dmitrowicz o pacyfikacji Kopalni Wujek ("Niepokonani. Opozycja PRL") cz. 2
Pacyfikacja Kopalni Wujek
Pacyfikacja Kopalni WujekFoto: PAP/Marek Janicki

Piotr Dmitrowicz podkreślił, że masakra w kopalni Wujek była zaplanowana, a komuniści chcieli pokazać "na co ich stać". - Oni nie strzelali w nogi. Strzelali, żeby zabić - powiedział historyk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim

Dodał również, że "Śląsk był zawsze bardzo specyficznym miejscem". - Komuniści przed wprowadzeniem stanu wojennego zdawali sobie sprawę, że tam może być źródło wielkiego oporu. Nie pomylili się. O ile w pierwszych dniach stanu wojennego na terenie całej Polski wybuchło około 200 strajków, to ponad 50 to były strajki na Śląsku. Były to bardzo duże, dobrze zorganizowane zakłady. Komuniści wiedzieli - i tego się obawiali - że mogą sobie z tym nie poradzić. Stąd ich krwawa determinacja - zaznaczył Dmitrowicz.

"Wszyscy stawiliśmy się na kopalni"

Stanisław Płatek mówił o sowich przeżyciach z tamtych lat. - Przed 13 grudnia byłem pracownikiem kopalni, członkiem zakładowej komisji rewizyjnej. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego - do takiego byliśmy przygotowywani - wszyscy stawiliśmy się na kopalni - powiedział gość PR24.

Antoni Gierlotka w tamtym czasie również był pracownikiem kopalni. - Od samego początku byłem też członkiem "Solidarności". W siedzibie organizacji można było dostać materiały, których nigdzie indziej nie było. Pamiętam, że jeden z członków komisji zakładowej przemalował swojego fiata 126p. Miał na drzwiach napis "NSZZ Solidarność Kopalnia Wujek". To on przywoził te materiały - wspominał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Z. Bujak: nie przewidzieliśmy użycia wojska do rozbicia Solidarności

Goście audycji mówili także o tym w jaki sposób znaleźli się na strajku, o atmosferze podczas protestów oraz o samej pacyfikacji.

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Niepokonani. Opozycja PRL"

Prowadzący: Wojciech Borowik

Goście: Stanisław Płatek (jeden z przywódców strajku w Kopalni Wujek) Antoni Gierlotka (Społeczny Komitet Pamięci Górników Kopalni Wujek), Piotr Dmitrowicz, historyk

Data emisji: 03.01.2020

Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24

Czytaj także

Z. Bujak: nie przewidzieliśmy użycia wojska do rozbicia Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 21:44
- Nie przewidziałem, że do rozbicia Solidarności może być użyte wojsko. To przekraczało moją wyobraźnię. Wyobrażaliśmy sobie różne scenariusze, ale nie to, że wojsko będzie użyte, i że da się go użyć - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Bujak, legendarny działacz Solidarności. Gośćmi nowej audycji PR24 "Niepokonani. Opozycja PRL" byli również historyk prof. Andrzej Paczkowski i Jerzy Kropiwnicki, również działacze opozycji antykomunistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grudzień 1970 w Szczecinie. Historyk: pojawił się postulat niezależnych związków zawodowych

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 20:49
Senat przyjął we wtorek uchwałę w 49-lecie krwawo stłumionych protestów robotniczych na Wybrzeżu. "Wydarzenia z grudnia 1970 r. pokazały bezwzględność komunistycznej władzy" - głosi uchwała. O tym, co wydarzyło się wtedy w północnej Polsce, w Polskim Radiu 24 dyskutowali historyk, prof. Jerzy Eisler, oraz Stanisław Wądołowski i Janusz Kotowicz - uczestnicy protestów w Szczecinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Romaszewska-Guzy: w stanie wojennym siedziałam z kilkoma kobietami w celi jednoosobowej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 20:49
- Marzeniem w areszcie śledczym było dotknięcie stopą ziemi - tak stan wojenny w PR24 wspominała Agnieszka Romaszewska-Guzy. Gośćmi audycji byli też inni działacze opozycji antykomunistycznej w tym Krzysztof Mordziński i Zenon Lis oraz dr Grzegorz Majchrzak z IPN. 
rozwiń zwiń