"Była artystką awangardową". Magdalena Merta o Jaremiance

- Maria Jarema była artystką wyzwoloną, z dużą swobodą traktowała mężczyzn. Jej życie prywatne cierpiało na jej własne życzenie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. O malarce, rzeźbiarce i scenografce - bohaterce audycji - mówiła także Maryna Miklaszewska.

2020-07-11, 09:30

"Była artystką awangardową". Magdalena Merta o Jaremiance
zdj. ilustracyjne. Foto: zhu difeng/ Shutterstock

Magdalena Merta przypomniała, że artystka urodziła się 24 listopada 1908 r. w Starym Samborze, małym miasteczku oddalonym o około 50 km od Drohobycza i około 90 km od Lwowa. Jej matka, Stefania z domu Śmigielska, ukończyła konserwatorium i zarabiała udzielając lekcji gry na fortepianie. Ojciec, Józef był prawnikiem, jego kancelaria adwokacka znajdowała się na parterze domu. Maria miała sześciu braci oraz siostrę bliźniaczkę.

"Kobieta awangardowa"

- Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Jaremianka zaczęła w 1929 lub w 1930 r. Zapisała się do pracowni rzeźby prowadzonej przez Xawerego Dunikowskiego. Ten wybór wcale nie był oczywisty. Rzeźba tradycyjnie uważana była za typowo męską dziedzinę, a do tego Dunikowski znany był z trudnego charakteru - dodała Maryna Miklaszewska. Zaznaczyła, że była kobietą awangardową nawet w sposobie ubierania się i zachowywała niepowtarzalny styl.

Autorki audycji przypomniały, że lewicowe poglądy studentów były bardzo źle postrzegane przez władze Akademii, co doprowadziło w 1932 r. do usunięcia w atmosferze skandalu z dorocznej wystawy prac Leopolda Lewickiego, Stanisława Osostowicza i Franciszka Jaźwieckiego, a także do relegowania autorów z uczelni.

REKLAMA

"Grupa Krakowska"

Posłuchaj

M. Merta i M. Miklaszewska o Marii Jaremie ("Polki") 21:21
+
Dodaj do playlisty

 

Wkrótce prace odrzuconych malarzy pokazał w swojej siedzibie Związek Zawodowy Polskich Artystów Plastyków, znacznie przychylniejszy sztuce awangardowej. Tam zobaczył je Leon Chwistek, który stał się gorącym propagatorem twórczości młodych artystów i pomógł im zorganizować wystawę we Lwowie. Wówczas po raz pierwszy lewicujący studenci krakowskiej ASP wystąpili pod wspólną nazwą: Grupa Krakowska.


* * * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Data emisji: 11.07.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej