more_horiz

"Była osobą niezłomną". Prof. Jacek Kowalski o Krystynie Feldman

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 12:49
- Krystyna Feldman była tą osobą, która mówiła i zachowywała się zgodnie z tym, co deklarowała. Nie poddawała się - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kowalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który znał osobiście wybitną polską aktorkę.  
Audio
Krystyna Feldman
Krystyna FeldmanFoto: PAP/Remigiusz Sikora

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie, gdzie debiutowała jako siedemnastolatka na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie. W czasie wojny była łączniczką AK. Po zakończeniu wojny występowała w wielu miejsca, aż w końcu związała się z Teatrem Nowym w Poznaniu. Zarówno w kinie, teatrze, jak i TV uchodzi za mistrzynię drugiego planu. Jej filmowym debiutem była drobna rola w "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza z 1953 roku. Dopiero w wieku 88 lat zagrała rolę życia – w "Moim Nikiforze" Krzysztofa Krauze wcieliła się w jednego z najsłynniejszych prymitywistów w dziejach światowego malarstwa.

szaflarska eastnews 1200.jpg
Danuta Szaflarska. "Aktorka z życia wzięta"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 niejeden aktor mógł jej pozazdrościć rozpoznawalności i faktu, że była lubiana. - Świetnie grała, ale do tego potrafiła poruszać się po scenie. Bieg i skoki nie stanowiły dla niej trudności. Nawet po tym, gdy złamała biodro. Występowała wtedy o kuli. Posiadała niezwykły chart ciała i było to widać na scenie teatralnej. Oprócz mimiki i interpretacji psychologicznej postaci w które się wcielała, wyróżniała się sprawnością i sprężystością gry - powiedział prof. Jacek Kowalski. Dodał, że Krystyna Feldman emanowała również humorem. - Ceniła to sobie. Również dzięki temu zaskarbiała sobie przychylność ludzi. Na scenie i poza nią - tłumaczył.

Krystyna Feldman musiała również stawić czoła aparatowi bezpieczeństwa PRL. SB wszczęła przeciwko niej grę operacyjną pod kryptonimem "Aranżerka", gdy aktorka podpisała list w obronie autonomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie dała się jednak złamać, choć we stanie wojennym przemieszkiwała u przyjaciół, by nie dać się aresztować. - Wiadomo było, że była osobą niezłomną. Wydawało nam się to oczywiste. Natomiast dla wielu, o którym nam się wydawało, że tacy byli, oczywiste nie było. Dziś wiemy, że żyli inaczej. Krystyna Feldman była tą osobą, która mówiła i zachowywała się zgodnie z tym, co deklarowała. Nie poddawała się - podsumował prof. Kowalski. 


Posłuchaj
21:12 PR24_mp3 2021_07_03-08-06-24.mp3 Prof. Jacek Kowalski o Krystynie Feldman (Polki)

 

Największą popularność przyniosła Krystynie Feldman rola babki Rozalii, teściowej Ferdynanda w serialu "Świat według Kiepskich" reżyserowanym przez Okiła Khamidowa. W latach 1999-2004 roku aktorka wystąpiła w 66 serialowych odcinkach.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzi: Magdalena Merta
Gość PR24: prof. Jacek Kowalski (bard, romanista, tłumacz)
Data emisji: 3.07.2021
Godzina emisji: 08.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem