Małgorzata Żaryn o królowej Bonie: znała języki i doskonale orientowała się w życiu politycznym
- Należy pamiętać, że przełom XV i XVI wieku to okres, w którym przywiązywano dużą wagę do wykształcenia. Szczególnie osób wysoko urodzonych. Obejmowało to także kobiety, które mogły zostać władcami. Taką osobą była Bona. Znała dużo języków i orientowała się w sytuacji politycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn, historyk.
2021-10-30, 08:44
Królowa Bona z rodu Sforzów, żona króla Zygmunta Starego, została otruta przez doradcę starającego się, aby zapisała ona swój majątek Habsburgom. Swojego celu jednak nie osiągnął, a królowa na łożu śmierci przekazała swoje bogactwa synowi. Umarła w Bari, we Włoszech, dokąd udała się po zerwaniu kontaktów z Zygmuntem Augustem, który - objąwszy tron po śmierci ojca - zawarł porozumienie z oligarchią litewską i wszedł tym samym w konflikt z matką.
Powiązany Artykuł
Epilepsja, zdrada i ser parmeński. Tragiczne losy Elżbiety Habsburżanki
Sforzowie
Małgorzata Żaryn przypomniała o pochodzeniu królowej Bony, czyli o rodzie Sforzów. - Ród Sforzów, z którego wywodziła się królowa Bona, jest rodem mediolańskim. Wywodzi się on z ludzi, którzy nie byli szlachetnie urodzeni, ale dzielni. Bardzo znany z tego rodu jest Il Moro. Był stryjem ojca Bony - powiedziała.
- Jest to jeden z rodów, które w okresie renesansu zdobyły sobie sławę i tron. Zapisał się także znacznie, jeśli chodzi o historię półwyspu włoskiego - dodała.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła także, że Bona była wykształconą osobą, co nie było wyjątkiem w okresie, w którym żyła. - Należy pamiętać, że przełom XV i XVI wieku to okres, w którym przywiązywano dużą wagę do wykształcenia. Szczególnie osób wysoko urodzonych. Obejmowało to także kobiety, które mogły zostać władcami. Taką osobą była Bona. Znała dużo języków i orientowała się w sytuacji politycznej - powiedziała Małgorzata Żaryn.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: "Polki"
Prowadząca: Magdalena Merta
Gość: Małgorzata Żaryn (zastępca redaktora naczelnego "W Sieci Historii")
REKLAMA
Data emisji: 30.10.2021
Godzina: 08.06
dz
REKLAMA