more_horiz

"Jest to powiązane z sytuacją na rynku gazowym". Grzegorz Tobiszowski o wzroście cen energii

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 17:50
- Należy zauważyć to, co dzieje się na rynku gazowym, który jest powiązany z tym energetycznym. Rosja, która dzierżawi zbiorniki z gazem w Niemczech, czy Holandii nie wypełniła je ilością, która powinna się tam znaleźć. Wg ekspertów są one wypełnione tylko w 40 proc. Więc jest większe zapotrzebowanie na gaz, który w tym systemie energetycznym występuje - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Tobiszowski (europoseł PiS).
Grzegorz Tobiszowski
Grzegorz TobiszowskiFoto: PR24/MR

Gwałtowny wzrost cen energii na świecie był tematem Szczytu G20, który trwał w Rzymie. 

1200 gazprom energetyka elektrownia shutterstock free .jpg
Rosja korzysta z wysokich cen gazu. Europejscy konsumenci płacą

- Wszyscy, którzy analizują światowy i europejski rynek energetyczny są zgodni, że ceny energii na tym etapie, który dzisiaj są to nie jest ostatnia wielkość. One będą jeszcze rosły - podkreślił europoseł PiS. 

Z czego to wynika? 

- Dlatego tak się prognozuje, że z jednej strony (słusznie) podjęto decyzję na poziomie Komisji Europejskiej, aby uruchomić inwestycje w poszczególnych krajach, aby nadrobić okres pandemii, szczególnie ten czas zeszłoroczny, żeby jak najszybciej wyjść z kryzysu, czy nadrobić zaległości, które się pojawiły. Są inwestycje, a przez to pojawiło się zapotrzebowanie na energię, bo jeśli inwestujemy, to potrzebujemy jej dodatkowej ilości - wskazał gość audycji.

Posłuchaj
24:34 PR24_mp3 2021_11_07-16-35-11.mp3 Grzegorz Tobiszowski o cenach energii ("Pro publico")

W ocenie Tobiszewskiego, podwyżka cen energii jest bezpośrednio związana z odbiciem gospodarki europejskiej po pandemii COVID-19. Zadziałały tu odwieczne prawa wolnego rynku, popytu i podaży. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Pro publico"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Grzegorz Tobiszowski (europoseł PiS)

Data emisji: 07.11.2021

Godz. emisji: 16.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także