more_horiz

Były szef GIS: osoby niezaszczepione będą kreowały czwartą falę pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 17:40
- Wszyscy będziemy rysować krzywą czwartej fali pandemii. Te osoby, które będą zaszczepione, które będą już po przechorowaniu, będą ciągnęły tę linię w dół, a te osoby, które świadomie rezygnują ze szczepień, będą kreatorami jesiennej fali zachorowań i zgonów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz (były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego).  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Halfpoint/Shutterstock

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek, że wariant Delta wypiera inne mutacje koronawirusa. Podał, że scenariusze dotyczące przebiegu czwartej fali pandemii w Polsce mówią o zakażeniach na poziomie tysiąca dziennie w wersji najlepszej oraz o 10-15 tys. nowych zakażeń w najgorszym przypadku.

Gielerak 1200 twitter.jpg
Zbliża się IV fala pandemii. Prof. Gielerak wskazuje, kiedy znacząco wzrośnie liczba zakażeń

- Wariantów koronawirusa mieliśmy sporo, a tak naprawdę było ich dużo więcej niż te, które zostały rozpoznane, ponieważ niektóre nowe mutacje wirusów ulegają samowygaszeniu, nie są tak ekspansywne. Z kolei tych ekspansywnych jest kilka. Teraz, od paru tygodni mamy kolejną nową mutację - Delta. Do jesieni może pojawić się jedna bądź kilka nowych, trudno ocenić, czy bardziej zjadliwych, czy podobnie - zaznaczył dr Posobkiewicz.     

Kiedy możemy spodziewać się wzrostu zachorowań? 

Posłuchaj
23:30 PR24_mp3 2021_07_25-16-35-08.mp3 Marek Posobkiewicz o czwartej fali pandemii ("Pro publico") 

- W pewnym sensie jest czymś normalnym, że czeka nas kolejna fala na jesieni. Niektórzy prognozują, że może ona wystąpić już w sierpniu. Wg mnie, zgodnie z logiką raczej wystąpi we wrześniu, październiku, wtedy, kiedy zawsze rozpoczynają się fale wzrostu zachorowań na infekcje wirusowe - odpowiedział gość audycji.    

               

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Pro publico"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Marek Posobkiewicz (były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego)

Data emisji: 25.07.2021

Godz. emisji: 16.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także