more_horiz

Gen. Bieniek: Ukraina ma atuty, których brakuje rosyjskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 18:11
Atutami armii ukraińskiej jest jej sposób prowadzenia walki, jej wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt zachodni. Natomiast Rosjanom - mimo, że mają olbrzymią przewagę w sprzęcie, w tym żelastwie - brakuje systemu dowodzenia, współdziałania, ale przede wszystkim czynnika ludzkiego - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Mieczysław Bieniek, b. zastępca dowódcy strategicznego NATO.
Kijów - wystawa zniszczonego podczas wojny rosyjskiego sprzętu. Gen. Bieniek twierdzi, że pomimo rosyjskich przewag na wielu polach, Ukraina ma szansę na sukces
Kijów - wystawa zniszczonego podczas wojny rosyjskiego sprzętu. Gen. Bieniek twierdzi, że pomimo rosyjskich przewag na wielu polach, Ukraina ma szansę na sukcesFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Rosja wzmacnia swoje siły w Donbasie i prowadzi tam - na niektórych kierunkach skuteczną - ofensywę, która jednak nie przebiega tak szybko, jak planowano. W Polskim Radiu 24 o wojnie na Ukrainie mówił gen. Mieczysław Bieniek.

Rosyjska ofensywa w Donbasie. Sukces?

Gość PR24 zauważył, że pewne sukcesy Rosji wynikają z dużej koncentracji sił na danych odcinkach i nie dotyczą całości frontu, tylko właśnie tych punktów - to m.in. kierunek Izumia, kierunek Sewierodoniecka. Ale - wyjaśnił - to tylko część kierunków, na których rosyjski front się posuwa. Dodał także, że Ukraina - jako państwo broniące się - jest w zupełnie innej sytuacji i nie może pozwolić sobie na dużą koncentrację sił w jednym punkcie, jak Rosja.

- Ukraina musi trzymać ten szeroki front i prowadzić tę obronę manewrową na tych frontach. Nie może sobie pozwolić na koncentrację swoich sił na tylko jednym kierunku, bo mogłoby się to zakończyć przerwaniem linii i ich okrążeniem. Także ja myślę, że to nie jest jakiś olbrzymi sukces rosyjski, ale daje dużo do myślenia - mówił gen. Mieczysław Bieniek, dodając, że Rosja jednak nadal ma ogromną przewagę sprzętową.

Generał Bieniek zauważył, że Rosja próbuje obecnie zrealizować chociaż część zakładanych od początku wojny planów - zajęcie Donbasu, odtworzenie "fragmentu Noworosji", o której mówiło się od miesięcy. Chodzi o to, żeby osiągnąć chociaż niewielki sukces i móc go ogłosić.

Silne strony Ukrainy i słabości Rosji

- Atutami armii ukraińskiej jest jej sposób prowadzenia walki, jej wyszkolenie i wyposażenie - szczególnie w ostatnich tygodniach, w ostatnich dniach - wyposażenie w sprzęt zachodni, artyleria dalekiego zasięgu (...), ich zintegrowany system dowodzenia (...). Oni widzą i słyszą więcej i dalej, niż strona rosyjska. Następnym ich atutem jest podejmowanie decyzji w małych grupach taktycznych - oni mają tę samodzielność taktyczną na szczeblu kompanii, batalionu, grupy bojowej, (...). Natomiast przeszkolenie całego tego systemu wymagało kilku lat. Armia ukraińska od 2015 roku zmieniła się w sposób bardzo istotny. Jeśli do tego dodamy teren, który mają przygotowany, i który znają i oczywiście morale, które jest niezwykle istotne - mówił gen. Mieczysław Bieniek.

- Natomiast czego nie mają Rosjanie i nie będą mieli w najbliższym czasie - mimo, że mają olbrzymią przewagę w tym żelastwie, w tzw. hardware - brakuje im i systemu dowodzenia, współdziałania, ale przede wszystkim czynnika ludzkiego. Bo pamiętajmy, że oni utracili bardzo dużo stanów osobowych - dodał.

Jego zdaniem - chociaż Rosja ma przewagę w wielu aspektach - istnieją pewne szanse na sukces Ukraińców.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:03 PR24_mp3 2022_05_22-16-35-59_Bieniek.mp3 Gen. Mieczysław Bieniek o wojnie na Ukrainie ("Pro publico" / PR24)

* * *

Audycja: "Pro publico"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: gen. Mieczysław Bieniek (b. zastępca dowódcy strategicznego NATO)
Data emisji: 22.05.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także