more_horiz

Wizyta kanclerza Niemiec w Chinach. Prof. Andrzej Przyłębski: Berlin prowadzi egoistyczną politykę

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 19:59
- Dobrobyt Niemiec zależy w dużym stopniu od Chin - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Przyłębski (były ambasador RP w Berlinie). 
Czy wizyta kanclerza Scholza będzie przez chińskie władze wykorzystywana przede wszystkim propagandowo?
Czy wizyta kanclerza Scholza będzie przez chińskie władze wykorzystywana przede wszystkim propagandowo?Foto: PAP/DPA/Kay Nietfeld

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas piątkowej wizyty w Pekinie powiedział, że Berlin spodziewa się ze strony Chin równego traktowania w handlu międzynarodowym.

Przyjęty przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie niemiecki kanclerz stwierdził, że ma nadzieję na dalszy rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy krajami. Olaf Scholz poinformował, że zarówno Niemcy, jak i Chiny sprzeciwiają się użyciu broni jądrowej w wojnie na Ukrainie. Przyznał jednak, że są obszary, w których oba kraje mają różne perspektywy, ale - jak zaznaczył - dobrze, że na także na te tematy prowadzone są rozmowy.

O wydźwięku tego spotkania mówił prof. Andrzej Przyłębski. - Dobrobyt Niemiec oparty jest na eksporcie. Duża jego część idzie do Chin. Inwestycje niemieckie są dopuszczane w Chinach. Ta wizyta ma miejsce po potwierdzeniu władzy Xi Jinpinga. (...) Chodzi o podtrzymanie dobrych relacji gospodarczych - dodał.

Jak przypomniał były ambasador RP w Berlinie, spotkanie Scholza z Xi Jinpingiem wzbudziło w samych Niemczech wiele kontrowersji. - W koalicji rządzącej nie było jednego głosu. Dwie mniejsze partie, które ja tworzą, kontestowały tę wizytę - mówił.  

- Niemcy prowadzą własną politykę, która jest egoistyczna i ma na celu dobro własnego społeczeństwa - dodał gość audycji.     

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:59 PR24 2022_11_13-18-06-19.mp3 Były ambasador RP w Berlinie o znaczeniu wizyty Olafa Scholza w Chinach ("Pro publico")

 

* * *

Audycja: Pro publico

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Andrzej Przyłębski (były ambasador RP w Berlinie)

Data emisji: 13.11.2022

Godzina emisji: 18.06

kmp/pp

Zobacz także

Zobacz także