more_horiz

Influencerzy nie oznaczają reklam. Prezes UOKiK o zarzutach wobec Chajzera, Rozenek-Majdan i Dody

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 20:33
- W przypadku Filipa Chajzera, Doroty Rabczewskiej i Małgorzaty Rozenek-Majdan mieliśmy do czynienia z sytuacjami, gdy influencerzy nie oznakowali w ogóle treści o charakterze komercyjnym. Gdzieniegdzie można było spotkać "#współpraca", który zgodnie z naszymi rekomendacjami nie jest prawidłowym oznakowaniem treści o charakterze komercyjnym - powiedział w Polskim Radiu 24 prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Chajzer, Rozenek-Majdan i Doda nie oznaczali reklam. UOKiK postawił zarzuty
Chajzer, Rozenek-Majdan i Doda nie oznaczali reklam. UOKiK postawił zarzutyFoto: Shutterstock/Kicking Studio

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił Filipowi Chajzerowi, Dorocie Rabczewskiej oraz Małgorzacie Rozenek-Majdan zarzuty nieprawidłowego oznaczania treści reklamowych w mediach społecznościowych.

Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, brak prawidłowego oznakowania treści o charakterze komercyjnym wprowadza nas, jako konsumentów, w błąd. - To jest niezwykle ważne, abyśmy pamiętali o tym, że jako konsumenci jesteśmy chronieni, także przed tymi informacjami, które mogą zaburzać nasze decyzje zakupowe - przypomniał.

Dodał, że coraz częściej korzystamy z rekomendacji, które widzimy np. w mediach społecznościowych. Podkreślił, że właśnie dlatego treści komercyjne muszą być prawidłowo oznakowane. - W przypadku Filipa Chajzera, Doroty Rabczewskiej i Małgorzaty Rozenek-Majdan mieliśmy do czynienia z sytuacjami, gdy influencerzy nie oznakowali w ogóle treści o charakterze komercyjnym, ukrywali te informacje. Gdzieniegdzie można było spotkać "#współpraca", który zgodnie z naszymi rekomendacjami, wypracowanymi też z branżą, nie jest prawidłowym oznakowaniem treści o charakterze komercyjnym - wyjaśnił.

Chajzer, Rozenek-Majdan i Doda nie oznaczali reklam

Gość audycji dodał, że UOKiK spotkał się też z sytuacją, gdy treści o charakterze komercyjnym na początku pojawiały się bez oznakowania. - Później notorycznie, po paru dniach, gdy była nowa komunikacja i nowe posty, oznakowanie wskazujące na komercyjny charakter treści było dodawane już po cichu i w ukryciu - powiedział.

- Warto wspomnieć o tym, że jeżeli chodzi o media społecznościowe i prawidłowe oznakowanie treści o charakterze promocyjnym i reklamowym, to my prowadzimy działania od października 2021 r. W ciągu tego 1,5-rocznego okresu udało się zrobić naprawdę bardzo wiele dobrego. Ten rynek - zarówno jeśli chodzi o osoby obserwujące, jak i influencerów - podjął bardzo duży wysiłek, żeby poprawić oznakowanie - podkreślił prezes UOKiK.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:54 PR24_mp3 2023_02_19-16-35-39.mp3 Tomasz Chróstny o zarzutach UOKiK-u wobec influencerów ("Pro publico"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Tomasz Chróstny (prezes UOKiK)

Data emisji: 19.02.2023 r.

Godzina emisji: 16.35

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także