more_horiz
Gospodarka

Prezes UOKiK: decyzja Rzecznika Generalnego TSUE jest niezmiernie ważna dla kredytobiorców

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 14:00
Opinia Rzecznika Generalnego TSUE jest zbieżna z naszym stanowiskiem - wskazał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Wskazał, że jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych.
UOKiK: opinia Rzecznika Generalnego TSUE jest zbieżna z naszym wieloletnim stanowiskiem.
UOKiK: opinia Rzecznika Generalnego TSUE jest zbieżna z naszym wieloletnim stanowiskiem. Foto: Shutterstock/Goksi

W opublikowanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Anthony Michael Collins ocenił, że po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki, konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych.

- Rzecznik Generalny TSUE zabrał głos w ważnej sprawie dla konsumentów mających kredyty indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego. W jego opinii, jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Banki natomiast nie mają analogicznego prawa. Czekamy teraz na ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE - napisał UOKiK w swoim komunikacie.

Ważny dzień dla frankowiczów?

-Opinia Rzecznika Generalnego TSUE jest zbieżna z naszym wieloletnim stanowiskiem. Od dawna podnosiliśmy, że banki nie mają podstaw żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku upadku umowy z ich winy, czyli w związku ze stosowaniem postanowień niedozwolonych - wyjaśniał Tomasz Chróstny prezes UOKiK.


W opinii prezesa UOKiK możliwość dochodzenia takich roszczeń oznaczałoby dopuszczanie osiągnięcia korzyści finansowych przez przedsiębiorcę, który stosował wobec konsumentów klauzule abuzywne.

-Ponadto zgoda na tego rodzaju roszczenia byłaby równoznaczna w skutkach z przywróceniem niesprawiedliwych warunków wynikających z wykonywania umowy zawierającej postanowienie niedozwolone - dodał prezes Chróstny.

UOKiK już wyrażał opinię w tej sprawie

UOKiK przypomniał, że opinie ws. roszczeń banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, prezes UOKiK wyraził już w grudniu 2019 r. po wyroku TSUE w sprawie C-260/18 (Dziubak vs Raiffeisen Bank International AG).

UOKiK zastrzegł jednak, że opinia Rzecznika Generalnego TSUE nie stanowi ostatecznego rozstrzygnięcia. Ponieważ nie jest wiążąca dla całego TSUE, ale stanowisko Rzecznika jest często uwzględniana w wydawanych orzeczeniach sądowych.


Posłuchaj
00:22 Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu o decyzji Rzecznika Generalnego TSUE.mp3 Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu o decyzji Rzecznika Generalnego TSUE ( Grygorcewicz/IAR)

 


PR24/PAP/IAR/sw