more_horiz

Duże inwestycje rządu na kolei. Wiceminister infrastruktury: planujemy wydać około 80 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 18:32
- Inwestycje, które chcemy zrealizować z całą pewnością będą zmieniały oblicze polskiej kolei. Na ten cel zamierzamy wydać około 80 mld zł, z czego około 40 proc. to środki unijne. Jeśli doliczylibyśmy do tego pieniądze z KPO, ta kwota może być większa - podkreślił w Polskim Radiu 24 Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Na inwestycje w infrastrukturę kolejową rząd zamierza wydać około 80 mld zł
Na inwestycje w infrastrukturę kolejową rząd zamierza wydać około 80 mld zł Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Polski rząd w najbliższym czasie zamierza wydać na modernizację kolei około 80 mld zł.

- Plany, które zamierzamy realizować są ofensywne, dość szerokie i z całą pewnością będą zmieniały oblicze polskiej kolei. Wartość środków unijnych w tej kwocie jest jeszcze kwestią negocjacji, ale będzie to około 40 proc. Przy czym kwota może być odrobinę większa od wspomnianych tu 80 mld, jeśliby doliczyć środki z Krajowego Planu Odbudowy, które wpłyną do Polski w formule grantowej - podkreślił Andrzej Bittel.

- Mówimy tu o perspektywie do 2030 roku. To perspektywa zgodna z przyjętymi zasadami Komisji Europejskiej. Główne, kluczowe inwestycje z udziałem środków europejskich będą angażowane w realizację zobowiązań, które mamy, czyli działania na transeuropejskiej sieci transportowej, w jej wydaniu bazowym, podstawowym oraz przygotowanie do kolejnych realizacji - dodał wiceminister.

Jako przykład podał korytarz Rail Baltica, który znajduje się w sieci TEN-T. - To bardzo ważny korytarz. Inwestujemy my, inwestują państwa nadbałtyckie. My już prowadzimy swoje prace wykonawcze w tym korytarzu. Czekamy również na taki rozmach działań realizowanych przez naszych partnerów europejskich z Litwy, Łotwy i Estonii - podsumował gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:52 PR24 2023_03_26-16-35-09.mp3 Andrzej Bittel o inwestycjach kolejowych (Pro publico) 

***

Audycja"Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Andrzej Bittel (sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury) 

Data emisji: 26.03.2023

Godzina: 16.35 

bartos

Zobacz także

Zobacz także