more_horiz

Twórczość plastyczna Norwida. Chlebowska: została zebrana w pierwszym tego typu albumie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 21:20
- Prace norwidowskie znajdują się w zbiorach publicznych wielu instytucji, to one udzieliły nam wsparcia i fotografii - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Edyta Chlebowska, historyk sztuki z KUL.
Cyprian Kamil Norwid, Przy palenisku, Muzeum Narodowe w Warszawie
Cyprian Kamil Norwid, Przy palenisku, Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Domena publiczna/CC0

Gość PR24 zajmuje się twórczością plastyczną C. K. Norwida oraz jej relacjami z literacką spuścizną poety. Jest autorką monografii. Dzięki wysiłkom dr Edyty Chlebowskiej powstał album "Wierny-portret". - To pierwszy album, który prezentuje twórczość plastyczną poety. Do tej pory nie było takie publikacji, to dobry czas, by pokazać C. K. Norwida w formie właśnie owej publikacji. Inicjatywa wyszła ze strony Fundacji Museion Norwid - powiedziała historyk sztuki.

Norwid.jpg
Prof. Wojciech Kudyba: Zachód był ojczyzną Norwida

Album po raz pierwszy prezentuje tak obszerny wybór dzieł plastycznych C. K. Norwida w układzie chronologicznym. Zamieszczono tu 200 prac z liczącej około dwóch tysięcy pozycji (zachowanej i zaginionej) spuścizny plastycznej artysty. Biograficzne uporządkowanie ikonograficznej antologii daje możliwość podążania za twórcą jego artystyczną drogą, a zarazem składa z tych drobnych realizacji wielowymiarowy i wierny portret.

"Prace z wielu źródeł"

- Cała rzecz wydawnicza została zlecona Pewnemu Wydawnictwu, które podjęło się przygotowaniu albumu do wydania. Projekt okładki czy papier to dzieło właśnie owego wydawnictwa. Podziękowania należą się też instytucjom publicznym, które użyczyły fotografie, ponieważ album gromadzi dużą liczbę prac C. K. Norwida pozyskiwanych z wielu różnych źródeł - powiedziała.

W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida (24 września 1821 – 22/23 maja 1883). Z tej okazji "Pewne Wydawnictwo" przygotowało szereg publikacji poświęconych jednemu z najwybitniejszych polskich twórców. Właściciel oficyny jest norwidologiem i popularyzatorem tej twórczości. Od lat prowadzi dedykowany Norwidowi salon norwidana.blogspot.com, założył i administruje liczącą trzy tysiące członków grupą Norwid na Facebooku, prowadzi na tej platformie rocznicową stronę, na której gromadzone są informacje o wydarzeniach Roku Norwidowskiego (Norwid2021).

Posłuchaj
24:27 PR24_mp3 2021_08_14-20-32-49.mp3 Dr E. Chlebowska o plastycznej twórczość C. K. Norwida ("Vademecum Norwidowskie")

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: dr Edyta Chlebowska (historyk sztuki z KUL)

Data emisji: 14.08.2021

Godzina: 20:32 

Zobacz także

Zobacz także