24 września 1821 roku na świat przyszedł Cyprian Kamil Norwid. W audycji "Vademecum Norwidowskie" dzień po dwusetnej rocznicy urodzin autora mowa była o tym, czy był on wieszczem w cieniu innych wybitnych autorów.
Twórczość Norwida we współczesnej muzyce. Prof. Chlebowski: "Bema pamięci żałobny rapsod" to potężny utwór
- Norwid doczekał się uznania u wnuków i prawnuków, którym koncepcja wieszcza nie była najbliższa i nie wyznaczała podstawowych duktów myślenia o wartości i wielkości poezji. W miejscu wieszcza pojawił się poeta miasta, poeta cywilizacji, poeta wielkich zagadnień etycznych - powiedziała prof. Elżbieta Nowicka. Wytłumaczyła również kogo określano mianem wieszcza i jakie były jego funkcje społeczne.
Przypomniała tezę stawianą przez prof. Zofię Stefanowską, że Norwid "stawiał, co wieszczowie pytania, tylko udzielał innych odpowiedzi". - Sam wypowiadał się o wieszczach z szacunkiem - dodała.
- Bliska była mu idea przekraczania granic - mentalnych, narodowych, estetycznych - ale z jednoczesnym poczuciem "kotwicy", która w jego pojęciu miała charakter uniwersalny - chrześcijaństwo i głęboko sięgająca w dzieje tradycja kultury - podkreśliła.
Cyprian Kamil Norwid - zobacz serwis specjalny
Czytaj także:
***
Audycja: "Vademecum Norwidowskie"
Prowadzący: Krzysztof Wołodźko
Gość: prof. Elżbieta Nowicka (UAM)
Data emisji: 25.09.2021
Godzina: 20.33
PR24/st