more_horiz

Prof. Nowicka o Norwidzie: bliska była mu idea przekraczania granic

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 21:04
- Norwid stawiał, co wieszczowie pytania, tylko udzielał innych odpowiedzi - powiedziała w Polskim Radiu 24 historyk sztuki prof. Elżbieta Nowicka.
Pomnik Cypriana Kamila Norwida w Lublinie
Pomnik Cypriana Kamila Norwida w LublinieFoto: Shutterstock

24 września 1821 roku na świat przyszedł Cyprian Kamil Norwid. W audycji "Vademecum Norwidowskie" dzień po dwusetnej rocznicy urodzin autora mowa była o tym, czy był on wieszczem w cieniu innych wybitnych autorów.

shutterstock cyprian kamil norwid free 1200.jpg
Twórczość Norwida we współczesnej muzyce. Prof. Chlebowski: "Bema pamięci żałobny rapsod" to potężny utwór

- Norwid doczekał się uznania u wnuków i prawnuków, którym koncepcja wieszcza nie była najbliższa i nie wyznaczała podstawowych duktów myślenia o wartości i wielkości poezji. W miejscu wieszcza pojawił się poeta miasta, poeta cywilizacji, poeta wielkich zagadnień etycznych - powiedziała prof. Elżbieta Nowicka. Wytłumaczyła również kogo określano mianem wieszcza i jakie były jego funkcje społeczne.

Przypomniała tezę stawianą przez prof. Zofię Stefanowską, że Norwid "stawiał, co wieszczowie pytania, tylko udzielał innych odpowiedzi". - Sam wypowiadał się o wieszczach z szacunkiem - dodała.

Posłuchaj
26:47 [i] 25.09.2021. VADEMECUM NORWIDOWSKIE.mp3 Prof. Elżbieta Nowicka o stosunku Norwida do wieszczy (Vademecum Norwidowskie/Polskie Radio 24)

- Bliska była mu idea przekraczania granic - mentalnych, narodowych, estetycznych - ale z jednoczesnym poczuciem "kotwicy", która w jego pojęciu miała charakter uniwersalny - chrześcijaństwo i głęboko sięgająca w dzieje tradycja kultury - podkreśliła.

Cyprian Kamil Norwid - zobacz serwis specjalny

Czytaj także:

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: prof. Elżbieta Nowicka (UAM)

Data emisji: 25.09.2021

Godzina: 20.33 

PR24/st

Zobacz także

Zobacz także