more_horiz

"Jest bardzo osobisty". Aleksandra Sikorska-Krystek o stosunku Cypriana Kamila Norwida do renesansu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 21:52
- Sam fakt zainteresowania kulturą renesansu nie jest tutaj wyjątkowy, jeśli spojrzymy też na innych pisarzy dziewiętnastowiecznych. (...) Dużo bardziej pasjonujące jest to, w jaki sposób Cyprian Kamil Norwid postrzega różne zjawiska rodzące się w kulturze renesansu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Sikorska-Krystek (Uniwersytet we Fryburgu). 
Popiersie Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie
Popiersie Cypriana Kamila Norwida w KrasnymstawieFoto: Robson90/Shutterstock

Aleksandra Sikorska-Krystek wskazała, że "włoska sztuka renesansu wpłynęła na ukształtowanie poglądów estetycznych" Cypriana Kamila Norwida. - Zainteresowanie dokonaniami tej epoki znacznie wykracza poza lata spędzone przez Norwida we Włoszech, gdyż obejmuje ona niemal cały okres twórczości artysty - zaznaczyła. 

Cyprian Kamil Norwid - zobacz serwis specjalny

- Nawiązania do kultury renesansu często służą widzowi do dokonywania porównań, w których perspektywa stanowi punkt wyjścia do wyrażania osądów i refleksji na temat jego współczesności, sztuki współczesnej. Norwid też odwoływał się do konkretnych artystów renesansowych, dlatego szukał wśród nich powinowactwa ducha - powiedziała Aleksandra Sikorska-Krystek. 

Jak podkreśliła znawczyni twórczości Cypriana Kamila Norwida "sam fakt zainteresowania kulturą renesansu nie jest tutaj wyjątkowy, jeśli spojrzymy też na innych romantyków, czy też innych pisarzy dziewiętnastowiecznych". - Oczywiście należałoby wspomnieć o Mickiewiczu, Krasińskim, Słowackim, a także o Teofilu Lenartowiczu, który był korespondencyjnym kompanem Norwida w zainteresowaniu odrodzeniem - mówiła doktorantka slawistyki Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii.

Posłuchaj
23:28 norwid.mp3 Aleksandra Sikorska-Krystek: Norwid odwoływał się do konkretnych artystów renesansowych, dlatego szukał wśród nich powinowactwa ducha (Vademecum Norwidowskie) 

- Natomiast dużo bardziej pasjonujące jest to, w jaki sposób Cyprian Kamil Norwid postrzega różne zjawiska rodzące się w kulturze renesansu. Jak wykorzystuje w swojej twórczości nawiązania do tej epoki. Ten stosunek Norwida może nie jest bardzo osobny, ale na pewno jest bardzo osobisty. Warto też pamiętać o tym, że nawiązania do renesansu stanowią taki dwudzielny głos poety. To znaczy, odwołując się do renesansu, Norwid diagnozował współczesną kulturę i napominał, żeby mieć źródła przed sobą - oceniła Aleksandra Sikorska-Krystek. 

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Aleksandra Sikorska-Krystek (Uniwersytet we Fryburgu)

Data emisji: 09.10.2021

Godzina: 20:33

nt

Zobacz także

Zobacz także