Anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm? Tomasz Rowiński wyjaśnia

2022-06-18, 21:22

Anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm? Tomasz Rowiński wyjaśnia
Czy anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm?. Foto: shutterstock/Warm_Tail

-  Nie wiem, czy jest to niebezpieczny eklektyzm, ale na pewno pewnego rodzaju eklektyzm. Powiem szczerze, kiedy zastanawiałem jest na tematem naszej rozmowy to silnie narzucała mi się pewna myśl, która mówi o tym, że mamy do czynienia pewnego rodzaju powrotem - oczywiście w sposób bardziej komercyjny - do pewnej tradycji romantycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński (Christianitas). 

Pod koniec maja tragicznie zmarła pierwsza dama polskiej fantastyki Maja Lidia Kossakowska, która w swoich powieściach, opowiadaniach fantastycznych stworzyła uniwersum w znacznej mierze oparte na chrześcijańskiej, jak i gnostyckiej demonologi oraz angeologi. Dlatego tematem audycji "Ideo-pop" było to, czy demony i anioły to niebezpieczny eklektyzm, czy może interesująca próba sięgnięcia do religijnych źródeł. 

"Romantyzm był reakcją na suchość oświecenia"

- Nie wiem, czy jest to niebezpieczny eklektyzm, ale na pewno pewnego rodzaju eklektyzm. Powiem szczerze, kiedy zastanawiałem jest na tematem naszej rozmowy to silnie narzucała mi się pewna myśl, która mówi o tym, że mamy do czynienia pewnego rodzaju powrotem - oczywiście w sposób bardziej komercyjny - do pewnej tradycji romantycznej - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

Dodał, że "jeżeli popatrzymy na literaturę romantyzmu tego dziewiętnastowiecznego, to jest on niesamowicie demonologiczny oraz angeologiczny". - Są również pomieszane wątki chrześcijańskie z pogańskimi, które odwołują się na przykład do mitologii germańskiej - dodał. 

- Mam wrażenie, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju postromantyzmem. A powiedziałbym nawet, że postmodernizm i postromantyzm to są pewne pokrewne nurty. To znaczy, że jest to dosyć swobodne wykorzystywanie pewnych motywów religijnych z różnych epok, tradycji do klecenia pewnych opowieści czasem komercyjnych, ale czasem jednak próbujących tworzyć pewnego rodzaju nowoczesną mitologię - powiedział Tomasz Rowiński. 

Zaznaczył, że "romantyzm był właśnie czymś takim". - Był reakcją na suchość oświecenia - wyjaśnił. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Czy anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm? Tomasz Rowiński wyjaśnia (IDEO-POP/Polskie Radio 24) 23:47
+
Dodaj do playlisty
 

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Tomasz Rowiński (Christianitas)

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 20.33

nj

Polecane

Wróć do strony głównej