more_horiz

"Charakterystyczna kreska i świetny scenariusz". Krytyk literacki o przyczynie sukcesu "Kajka i Kokosza"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 21:12
- Czytelnikom wychowanym na przygodach "Kajka i Kokosza" może wydawać się dziwne, że komukolwiek trzeba przypominać, kim był Janusz Christa. Swego czasu był to twórca kultowy - powiedział w Polskim Radiu 24 Konrad Zych, krytyk literacki.
Krytyk literacki uważa, że za sukcesem Kajko i Kokosza stoi uniwersalizm
Krytyk literacki uważa, że za sukcesem "Kajko i Kokosza" stoi uniwersalizmFoto: PAP/Tomasz Gzell

Janusz Christa stworzył komiksowy bestseller epoki PRL. Tylko przygody Kajka i Kokosza mogły dorównać popularności "Tytusa, Romka i A'Tomka" Papcia Chmiela. To właśnie seria o dwóch prasłowiańskich wojach zapewniła Chriście stałe miejsce w panteonie polskiego komiksu.

Kajko i Kokosz

Konrad Zych podkreślił, że Janusz Christa był jednym z pierwszych twórców komiksu w Polsce. - Christa to jeden z ojców polskiego komiksu. Nie miał wykształcenia plastycznego. Imał się bardzo wielu zajęć. Jego pierwsze kroki jako rysownika związane są z miesięcznikiem "Jazz". W "Wieczorze Wybrzeża" ukazywały się już jego pierwsze cykle komiksowe - powiedział.

- Czytelnikom wychowanym na przygodach "Kajka i Kokosza" może wydawać się dziwne, że komukolwiek trzeba przypominać, kim był Janusz Christa. Swego czasu był to twórca kultowy - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że za ponadczasowością "Kajka i Kokosza" stoją uniwersalne atuty. - O atrakcyjności przesądza kilka czynników. To specyficzny humor Janusza Christy o absurdach biurokratycznych PRL jest jednym z takich czynników. Gdyby to były tylko komiksy, po które sięgamy tylko z nostalgii, to pewnie nie pojawiałyby się kolejne reedycje komiksów. Musi być tam coś uniwersalnego, co dobrze dotyka również obecnej rzeczywistości - ocenił.

- Oprócz celnej ironii na sukces Kajka i Kokosza złożyła się także charakterystyczna kreska i świetnie napisany scenariusz - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
23:33 PR24_mp3 2022_06_04-20-33-26.mp3 Konrad Zych o "Kajku i Kokoszu" (Ideo-Pop)

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Konrad Zych (krytyk literacki)

Data emisji: 04.06.2022

Godzina emisji: 20.33

dz

Zobacz także

Zobacz także