more_horiz

"Alternatywa dla zastanego porządku rzeczywistości". Michał Gołębiowski o kontrkulturze

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 21:16
- Kontrkultura przypomina "Święto Wiosny", czyli estetykę kwiatów, odrodzenia, witalizmu, młodości, wolności, tańca. Takiego dionizyjskiego wręcz zerwania z konwenansem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Gołębiowski, filolog, historyk literatury.
Kontrkultura to alternatywa dla zastanego porządku rzeczywistości.
Kontrkultura to alternatywa dla zastanego porządku rzeczywistości. Foto: Ruzanna, Shutterstock

Gościem audycji był dr Michał Gołębiowski. Historyk literatury opowiedział między innymi o tym, czym dla niego jest kontrkultura. - W swojej książę omawiam ją w sensie tych ruchów, zwłaszcza tych młodzieżowych, które pojawiły się w świecie zachodnim, czyli w USA i w zachodniej Europie pod nazwą ruchu hipisowskiego - powiedział.

Jak wskazał, "są to nurty, które pojawiły się jako pewna propozycja kontr-kultury, czyli jak sama nazwa wskazuje, jakieś alternatywy dla zastanego porządku rzeczywistości na przełomie lat 60-tych i 70-tych".

"Święto Wiosny"

- Wszystkie aspekty, które bierzemy pod uwagę, a w szczególności kształt estetyczny właśnie tej kontrkultury, bardzo mocno mi się kojarzy z inną Piękną Epoką (La belle époque - red.), której definicję dał słynny balet Strawińskiego "Święto Wiosny" - przywołał.

- Tam też zauważymy bardzo podobną estetykę, kwiatów, odrodzenia, witalizmu, młodości, wolności, tańca, takiego dionizyjskiego wręcz zerwania z konwenansem - wskazał.

Posłuchaj

26:11 PR24 2021_12_25-20-29-17.mp3 Michał Gołębiowski o kontrkulturze (Ideo-pop)

Więcej o kontrkulturze w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: dr Michał Gołębiowski (filolog, historyk literatury)

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 20.33


jb

Zobacz także

Zobacz także