more_horiz

Millennium Docs Against Gravity. Liebhart o dokumentach ukazujących Rosję Putina

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 21:27
- Obrazki miast, które widzimy na Ukrainie, widzieliśmy podczas wojny w Czeczenii, gdzie Grozny wyglądał jak Mariupol. My już od pierwszych edycji Millennium Docs Against Gravity pokazywaliśmy filmy o Putinie jak i o wojnie w Czeczenii, o bestialstwie - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Liebhart, szef Docs Against Gravity i dyrektor międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.
Artur Liebhart przypomniał, że filmy o putinowskiej Rosji pojawiały się na festiwalu Docs Against Gravity
Artur Liebhart przypomniał, że filmy o putinowskiej Rosji pojawiały się na festiwalu Docs Against GravityFoto: Jonas Petrovas/ Shutrterstock

13 maja rusza kolejna edycja festiwalu Docs Against Gravity. W tym roku na festiwalu wyświetlane będą m.in. niderlandzki film "Skarby Krymu" poświęcony rosyjskiej inwazji na ten półwysep w 2014 roku. - W tym filmie ciekawy jest poziom rozważań, do kogo należy sztuka - powiedział w Polskim Radu 24 Artur Liebhart, szef Docs Against Gravity. 

- Film tyczy się wspaniałych zbiorów archeologicznych, które znalazły się Holandii, gdy wybuchła wojna 2014 roku. Kustosze zastanawiają się, do kogo te skarby należą i komu je oddać. To film, który zwraca uwagę, że sztuka jest bierna, bo można ją przestawić, ale - jak powiedział kiedyś Churchill - "jeżeli nie będziemy cenić kultury, to po co w ogóle prowadzimy wojny? - stwierdził filmowiec.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Gość "Ideo-popu" przywołał także wydarzenia z obecnie trwającej rosyjskiej wojny na Ukrainie, kiedy w zbombardowanym przez Rosjan teatrze w Mariupolu zginęło ponad 600 osób". - Czasami mam wrażenie, że to się nie dzieje, że to nie jest możliwe, żeby w 2022 roku w Europie takie rzeczy się działy - dodał.

Nawiązania do rosyjskiej wojny na festiwalu

Do wydarzeń rosyjskiej wojny nawiązywać będzie także tegoroczny festiwal Docs Against Gravity. - Będziemy pokazywać m.in. film "Mariupolis", który został nakręcony przez zabitego w Mariupolu przez rosyjskiego agresora litewskiego reżysera Mantasa Kvedaraviciusa. Po raz pierwszy pokazywaliśmy go w 2016 roku. Jest to bardzo piękny esej, pięknie sfilmowany, o okresie 2013-2014. Tematem jest samo miast i jak ludzie dają sobie radę z tym, że żyją w mieście frontowym, które w każdej chwili może być poddane działaniom frontowym. To, co się nie stało wtedy, stało się w 2022. To miasto praktycznie przestało istnieć - zaznaczył.

Rozmówca Krzysztofa Wołodźki wskazał także, że na kierowanym przez niego festiwalu wątki rosyjskie były także obecne w przeszłości. - Te obrazki miast, które my widzimy teraz z Ukrainy, widzieliśmy podczas wojny w Czeczenii, gdzie Grozny wyglądał jak Mariupol. My już od pierwszych edycji Millennium Docs Against Gravity w latach 2004, 2005, 2006, pokazywaliśmy filmy o Putinie jak i o wojnie w Czeczenii, o bestialstwie, o braku znamion cywilizacyjnych [rosyjskiej wojny] - tłumaczył Artur Liebhart.

Posłuchaj
25:30 ArturLiebhart--PR24_mp3 2022_05_07-20-32-27.mp3 Artur Liebhart, szef Docs Against Gravity i dyrektor międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, o wątkach filmach ukazujących Rosję Putina na festiwalu ("Ideo-pop"/ PR24)

W rozmowie więcej o tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity i o Rosji i Putinie w sztuce filmowej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania

Czytaj także:

***

Audycja: "Ideo-pop"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Artur Liebhart  (szef Docs Against Gravity, dyrektor międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity)

Data emisji: 7.05.2022

Godzina emisji: 20.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także