more_horiz

Imperialne ambicje Rosji? Dr Paweł Rojek: za obecną ekspansją stoi najzwyklejszy nacjonalizm

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:55
- Jeśli rozumiemy imperium jako duże agresywne państwo, które wywołuje wojny, to Rosja nim jest. Natomiast imperium we właściwym, ideowym znaczeniu, to coś więcej niż - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Rojek, filozof, socjolog, wykładowca w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kreml, Moskwa.
Kreml, Moskwa. Foto: Maks Ershov/Shutterstock.com

- Obecna wojna to nie wojna przeciwko Rosji, ale wojna "z Rosją, za Ukrainę", Ukraina broni kraju i niepodległości - powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w komentarzu dla telewizji ICTV.

Dr Paweł Rojek odniósł się do dyskusji o imperialnych ambicjach Rosji. Jak zaznaczył, imperium to siła, moc militarna i gospodarcza duże terytorium, ale także wizja, która pozwala na budowanie ponadnarodowych tworów. - Imperium to formacja mająca zdolność do budowy czegoś więcej niż państwo narodowe (…). Znakomitym przykładem takiego imperium był Związek Radziecki, oparty na pewnej wizji historiozoficznej marksizmu i leninizmu - przypominał.


Posłuchaj
25:48 PR24_mp3 2022_05_21-20-32-43.mp3 Dr Paweł Rojek o rosyjskim imperializmie (Polskie Radio 24 / Ideo-pop)

 

- Żeby rozstrzygnąć, czy Rosja odradza się jako imperium w tym właściwym sensie, trzeba się przyjrzeć ideologii, która stoi na tą wojną, wizji i jej uzasadnieniu podawanej w oficjalnym stanowisku Kremla (…). Tym, co stoi za obecną ekspansją Rosji, jest najzwyklejszy nacjonalizm, to jest jawnie mówione - podkreślał i wyjaśniał, że obecny system putinowski nie ma propozycji dla narodów innych niż rosyjski. - Tam nie ma miejsca np. dla Polaków czy Litwinów, są z góry wykluczeni. To bardzo mocno pokazuje, że potencjał imperialny, budowania jakiejś wspólnoty, koncepcji "ruskiego miru" jest bardzo nikły, zwłaszcza w porównaniu z komunizmem. Dla rewolucji komunistycznej nie ma żadnych granic. "Ruski mir" ma granice, właśnie teraz rosyjskie wojska starają się ustalić, gdzie one przebiegają - stwierdził Dr Paweł Rojek 

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Ukraiński prezydent uważa, że zwycięstwem jego kraju w wojnie z Rosją będzie powrót do pozycji sprzed pełnowymiarowej agresji Rosjan na Ukrainę. Następnym krokiem, zdaniem Wołodymyra Zełenskiego powinny być rozmowy z Rosją. 

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość:  dr Paweł Rojek

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także