more_horiz

Rosja jako cywilizacja euroazjatycka. Filip Memches o koncepcjach Aleksandra Dugina

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 21:48
- Aleksandr Dugin mówi rzeczy, których długo przedstawiciele tamtejszych elit nie wypowiadali. To szalone wypowiedzi, jak ta, że dla Polski nie ma miejsca na mapie świata. Gdyby powiedział to rosyjski polityk, byłby skandal międzynarodowy. Kreml z Dugina w jakiś sposób korzysta - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches, publicysta Tygodnika TVP.
Ideologia eurazjańska pozycjonowała Rosję jako osobny kontynent, jej twórcy twierdzili, że Rosja stanowi odrębną cywilizację, która ma do spełnienia szczególną misję w dziejach świata
Ideologia eurazjańska pozycjonowała Rosję jako osobny kontynent, jej twórcy twierdzili, że Rosja stanowi odrębną cywilizację, która ma do spełnienia szczególną misję w dziejach świataFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Filip Memches komentował w Polskim Radiu dorobek Aleksandra Dugina, rosyjskiego filozofa, twórcy koncepcji doktryny euroazjatyckiej, mówiącej m.in. o dualizmie cywilizacyjnym i konflikcie pomiędzy dwiema supercywilizacjami. Elementy tej koncepcji pojawiają się w wypowiedziach elit rosyjskich, jako usprawiedliwienie agresywnych działań Rosji.

- Przez ostatnie lata zmieniła się Rosja i jej elita polityczna. Mamy do czynienia z bardzo istotną zmianą paradygmatu, jeśli chodzi o geopolitykę i stosunki międzynarodowe - zaznaczył, przypominając, że kariera Władimira Putina jako prezydenta Rosji zaczęła się od pacyfikacji Czeczenii. - Potem była napaść na Gruzję, wreszcie aneksja Krymu i "zielone ludziki" w Donbasie. Jednocześnie Putin próbował układać się z Zachodem. Z perspektywy rosyjskich radykałów, gdy układał się z Niemcami czy Francją, szukał jakiegoś porozumienia, jawił się jako sługus Zachodu - powiedział publicysta. 

- Dugin był w latach 90. ub. wieku zwolennikiem koncepcji zjednoczonej Europy, ale wrogiej Stanom Zjednoczonym, która pozbędzie się wojsk amerykańskich po rozwiązaniu NATO. Ta Europa pod przywództwem Niemiec i Francji miałaby związać się mocno z Rosją. W jakimś stopniu te koncepcje, które są przerabiane na salonach Paryża i Berlina, by rozluźnić więzi ze Stanami Zjednoczonymi i zbliżyć się z Rosją, pokrywają się z wizją Dugina - zwrócił uwagę. 

Posłuchaj
24:49 [i] 14.05.2022 R. IDEO POP.mp3 14.05.2022 Filip Memches o koncepcjach Aleksandra Dugina (Polskie Radio 24 / Ideo-pop)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- U Aleksandra Dugina mamy echa myślenia charakterystycznego dla XIX-wiecznej filozofii niemieckiej, to wiara w prawa dziejowe czy historii, echo heglizmu. Dugin mówi o "geografii sakralnej", to koncepcja mówiąca, że są siły, które mają określać, jak ma wyglądać architektura świata (...). Główni rywale Rosji, czyli USA i Wilka Brytania, to cywilizacja płynnych zasad i norm, cywilizacja odwołująca się do zasad liberalizmu. Po drugiej stronie jest Rosja, która jest czymś więcej niż krajem, jest cywilizacją euroazjatycką - powiedział, podkreślając, że tego typu koncepcje stają się narzędziem władz Kremla, prowadzących wrogie działania wobec ościennych państw, pod hasłami walki z Zachodem.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Filip Memches

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 20.33

Czytaj także

Nowe państwa dołączą do NATO. Łabuszewska: Kreml swoim działaniem osiągnął odwrotny cel do zamierzonego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 22:00
- To, że Finlandia i Szwecja wyraziły chęć wstąpienia do NATO, wiemy już od pewnego czasu. Rosja też się uważnie temu przygląda. Słowa mające w jakiś sposób powstrzymać oba te kraje przed akcesją NATO, cały czas padają - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Łabuszewska (publicystka, specjalistka ds. Rosji). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Lasota o rusofobii: można jej nie mieć i być silnie krytycznym wobec działań Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 20:05
- "Gazeta Wyborcza" od samego początku stara się nas wszystkich ostrzegać, żebyśmy nie popadli w jakąś fobię, bo ta Rosja wcale tak bardzo nie popiera Putina - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka z Waszyngtonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. Szynkowski vel Sęk: jest za wcześnie, by mówić o przegranej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 11:33
- Absolutnie nie możemy mówić w tej chwili o tym, że Rosja kapituluje lub o tym, że jej przegrana jest blisko. Rzeczywiście Ukraińcy odnoszą sukcesy, ich armia dzielnie powstrzymuje najeźdźcę. Natomiast Rosja cały czas jest w stanie prowadzić działania zbrojne, wymierzone również w ludność cywilną - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Gośćmi audycji byli także: Paweł Kowal (KO), wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak i Marcin Kulasek z Nowej Lewicy. 
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem