more_horiz

Prof. Marciniak: można mówić o "kompleksie Polski" wśród rosyjskich elit

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 17:55
- Stosunek Rosjan do Polski jest w dużym stopniu określony przez historię - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, były ambasador RP w Moskwie, komentując słowa rosyjskiego deputowanego o "postawieniu Polski w kolejce do denazyfikacji".
Moja wypowiedź dla Daily Telegraph wywołała odpowiedź Kremla, według wiceszefowej rosyjskiej Dumy jest ona w istocie faszystowska; w Polsce mamy dwa powiedzenia odnoszące się do tej sytuacji: prawda w oczy kole i uderz w stół, a nożyce się odezwą - wskazał premier Mateusz Morawiecki.
Moja wypowiedź dla "Daily Telegraph" wywołała odpowiedź Kremla, według wiceszefowej rosyjskiej Dumy jest ona “w istocie faszystowska”; w Polsce mamy dwa powiedzenia odnoszące się do tej sytuacji: prawda w oczy kole i uderz w stół, a nożyce się odezwą - wskazał premier Mateusz Morawiecki.Foto: Shutterstock/Leonid200922

"Słowa polskich władz zachęcają nas do postawienia Polski na pierwszym miejscu w kolejce do denazyfikacji" - stwierdził Oleg Morozow, deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej i członek proputinowskiej partii Jedna Rosja.

Prof. Włodzimierz Marciniak zwracał uwagę, że w ustach propagandzistów czy polityków rosyjskich określenie "nazista" oznacza w istocie kogoś postrzeganego, jako wróg czy przeciwnik. - Nie ma to większego sensu. Większość Rosjan, jak się zdaje, nie rozumie, o co tu chodzi (…). To jest pewna klisza, którą posługuje się propaganda, która podsuwa to też żołnierzom. Mamy tu kwestie z psychologii konfliktu, która nie przekłada się na sytuację całego społeczeństwa - stwierdził.

- Polska o dogrywa istotną rolę w koalicji popierającej Ukrainę, możemy się domyślać, że część transportów broni dociera na teren Ukrainy przez teren naszego kraju. Polska jest aktywnym orędownikiem Ukrainy na arenie międzynarodowej - przypominał, tłumacząc powody niechęci rosyjskich elit politycznych do Polski.  

Posłuchaj
24:22 PR24_mp3 2022_05_14-16-35-19.mp3 Prof. Włodzimierz Marciniak o relacjach Rosja - Polska (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość audycji przypominał o historycznych konfliktach pomiędzy Polską a Rosją, w tym o słowach Stalina, który w rozmowie z premierem Mikołajczykiem wypominał Polakom zajęcie Kremla w XVII wieku. - Cytując Juliusza Mieroszewskiego, można mówić o rosyjskim "kompleksie Polski". Zwracał on uwagę na to, jak dużą rolę rosyjscy politycy przywiązywali do oskarżania Polski o wrogość. (…) Stosunek Rosjan do Polski jest w dużym stopniu określony przez historię - zaznaczył ekspert, komentując m.in. wypowiedzi polityków rosyjskich na temat Polski z ostatnich miesięcy, które odwoływały się  geopolitycznych uwarunkowań sprzed wieków.

Zobacz także:

"Putinowska ideologia 'Russkiego Miru' jest odpowiednikiem XX-wiecznego komunizmu i nazizmu. Jest to ideologia, za pomocą której Rosja uzasadnia wydumane prawa i przywileje dla swojego kraju. Jest ona również podstawą opowieści o 'szczególnej misji historycznej' narodu rosyjskiego. W imię tej ideologii Mariupol i dziesiątki ukraińskich miast zrównano z ziemią, ponieważ wysłała ona rosyjskich żołnierzy na wojnę, przekonywała ich o ich wyższości i zachęcała do popełniania nieludzkich zbrodni wojennych - mordowania, gwałcenia i torturowania niewinnych cywilów. Wiemy też, że ta ideologia prowadzi do przymusowego przesiedlania Ukraińców w głąb terytorium Rosji" - wskazał szef polskiego rządu w wywiadzie dla "Daily Telegraph".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Prof. Włodzimierz Marciniak

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem