more_horiz

"Patriotyzm czasów wojny i pokoju". Michał Gawriłow o rotmistrzu Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 21:35
- Rotmistrz Pilecki jest dla mnie przykładem człowieka integralnego, wcieleniem cnót obywatelskich i patriotycznych, człowiekiem, który angażował się na każdym polu swojego człowieczeństwa, od życia duchowego, intelektualnego po życie rodzinne i społeczne, ale także na niwie społecznej, jako żołnierz czy urzędnik państwowy - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gawriłow, historyk (Instytut Pileckiego).
Oskarżony i skazany przez komunistyczne władze Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku
Oskarżony i skazany przez komunistyczne władze Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 rokuFoto: Wikimedia Commons/dp

Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, jeden z żołnierzy niezłomnych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony przez komunistyczne władze o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.

"Pilecki przełamuje bardzo wiele schematów"

Michał Gawriłow mówił o znaczeniu, jakie w edukacji młodych ludzi może odgrywać postać Witolda Pileckiego. - To postać bogata, która pokazuje, że patriotyzm nie ma jednego oblicza, że dostosowuje się do warunków. Pilecki może być dla nas przykładem patriotyzmu zarówno czasu pokoju, jak i czasu wojny, to postać niezwykle ważna - zaznaczył.

- Pilecki przełamuje bardzo wiele schematów, realizował romantyzm celów i pozytywizm środków. To jest coś, czego nam brakuje w wychowaniu obywatelskim. Rotmistrz pokazuje, że trzeba mierzyć wysoko, że nie ma obywatela bez heroizmu, ale też nie ma bez ciężkiej pracy i współpracy, ważne jest to, że Pilecki nie jest samotną wyspą, jest obrazem pokolenia, tworzył kolejne organizacje, był częścią Polskiego Państwa Podziemnego. To byli ludzie, którzy potrafili ze sobą współpracować, mimo bardzo głęboko dzielących ich różnic potrafili działać, schować pewne rzeczy - mówił gość audycji.

Posłuchaj
23:13 PR24_mp3 2022_07_09-20-33-18.mp3 Michał Gawriłow o znaczeniu dorobku Witolda Pileckiego (Polskie Radio 24 / Ideo-pop)

Czytaj również:

Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Rotmistrz miał zdobyć wiarygodne informacje na temat zbrodni hitlerowskich, obozów koncentracyjnych tworzonych przez Niemców oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów.

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Michał Gawriłow

Data emisji: 09.07.2022

Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także