more_horiz

Retoryka Berlina nt. reperacji wojennych. Prof. Kucharczyk: niedobre dziedzictwo polityki niemieckiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 20:30
- Nie sposób nie abstrahować od narosłego przez pokolenia niedobrego dziedzictwa niemieckiej kultury politycznej, która spogląda na ziemie Europy Środkowo-Wschodniej jako pustynię kulturową, która czeka na swojego gospodarza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN). Gościem "Dziedzictwa współczesności" był również prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie). 
W 2004 r. na polecenie ówczesnego prezydenta Warszawy, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego oszacowano, na jaką kwotę należy wystawić Niemcom rachunek za zniszczenie stolicy. Wynosił on wtedy 45,3 miliarda dolarów.
W 2004 r. na polecenie ówczesnego prezydenta Warszawy, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego oszacowano, na jaką kwotę należy wystawić Niemcom rachunek za zniszczenie stolicy. Wynosił on wtedy 45,3 miliarda dolarów. Foto: Narodowe Archwium Cyfrowe

69 lat temu, rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pod presją władz Związku Radzieckiego ogłosił, że jednostronnie zrzeknie się prawa do reparacji wojennych od NRD z dniem 1 stycznia 1954 r.

Do temat jako pierwszy odniósł się prof. Grzegorz Kucharczyk, który stwierdził, że teza, iż w 1953 r. Polska zrzekła się reparacji jest nieprawdziwa. 

Historyk przypomniał, że 1953 roku Polska zrzekając się odszkodowań nie była państwem suwerennym, a poza tym zrzekała się reparacji wobec NRD, która też nie była krajem suwerennym. -  Patrząc od strony historycznej to mamy do czynienia z sytuacją, w której autorzy tej opinii nie chcą brać pod uwagę - że nie było w latach 50- tych i w czasie kolejnych dekad nie było niepodległego państwa polskiego, które mogłoby podejmować suwerenne decyzje w takich, czy innych sprawach - zaznaczył. 

W jego ocenie w niemieckiej narracji, która dotyczy reparacji wojennych, zazwyczaj są odwołania do ustaleń, które podejmowały władze sowieckie, również w kontekście ich polityki okupacyjnej w tej strefie, która potem stała się NRD. - To absolutnie nie jest wiążące - podkreślił. 

Z kolei prof. Wojciech Fałkowski mówił na antenie PR 24 m.in. o losach raportu z 2004 roku, który powstał na polecenie ówczesnego prezydenta Warszawy, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego oszacowano, na jaką kwotę należy wystawić Niemcom rachunek za zniszczenie stolicy. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:03 PR24_mp3 2022_05_07-19-06-02.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o niemieckiej narracji historycznej ws. reparacji wojennych ("Dziedzictwo współczesności") 
***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności" 

Prowadziła: Magdalena Drohomirecka

Goście: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN), prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 07.05.2022

Godzina: 19.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem