more_horiz

Prof. Andrzej Nowak o przyczynach zamachu na Jana Pawła II: mówiono wprost, że jest zagrożeniem dla systemu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 20:00
- Nie mamy żadnego dokumentu podpisanego przez przywódców, który mówiłby wprost o rozkazie zabicia papieża, ale w toku śledztwa prowadzonego wiele lat, ustalono ponad wszelką wątpliwość, że wszystkie ślady prowadzą przez Sofię do Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowak, historyk z PAN.
Papież Jan Paweł II wygłasza przemówienie podczas spotkania z wiernymi. Obok papieża widoczni duchowni: sekretarz papieża, ks. Stanisław Dziwisz (1. z lewej), prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński (2. z lewej).
Papież Jan Paweł II wygłasza przemówienie podczas spotkania z wiernymi. Obok papieża widoczni duchowni: sekretarz papieża, ks. Stanisław Dziwisz (1. z lewej), prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński (2. z lewej).Foto: Zielaskowski Lech/NAC

13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej dla pielgrzymów na placu św. Piotra padły dwa strzały. Ojca Świętego, który w odkrytym samochodzie - wbrew zaleceniom ochrony - objeżdżał plac, pozdrawiając wiernych, dosięgły obie kule. Papież został ciężko ranny w brzuch i w rękę. Strzały padły z tłumu. Wśród pielgrzymów wybuchła panika, mimo to sprawcę zamachu natychmiast ujęto - okazał się nim być 23-letni Turek, Mehmet Ali Ağca. Papieża przewieziono z placu Świętego Piotra prosto do kliniki Gemelli, gdzie przez kilka godzin był operowany.

Zagrożenie dla komunizmu

Prof. Andrzej Nowak powiedział, że politycy Związku Sowieckiego traktowali papieża jako ogromne zagrożenie dla całego systemu. - To, co stało się 13 maja wiązało się z oceną Jana Pawła II jakiej dokonano w KGB i w kierownictwie politycznym Związku Sowieckiego. Jest kilka dokumentów, które wskazują na niezwykłe zainteresowanie ZSRR papieżem - powiedział.

- Mówiono wprost, że Jan Paweł II stanowi śmiertelne zagrożenie dla systemu. Działania, które były następstwem pielgrzymki papieża w 1979 roku do Polski pokazują, że nie są to tylko puste obawy komunistów, ale rzeczywiste zagrożenie dla komunizmu - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że śledztwa organów ścigania oraz dziennikarzy jednoznacznie prowadzą na Kreml. - Nie mamy żadnego dokumentu podpisanego przez przywódców, który mówiłby wprost o rozkazie zabicia papieża, ale w toku śledztwa prowadzonego wiele lat, ustalono ponad wszelką wątpliwość, że wszystkie ślady prowadzą przez Sofię do Moskwy - powiedział.

Zamach na papieża - posłuchaj unikalnych dźwięków, w tym z RWE >>>

Czytaj więcej w serwisie poświęconym Janowi Pawłowi II

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
23:21 [i] 14.05.2022 R. DZIEDZICTWO WSPÓŁCZESNOŚCI.mp3 Prof. Andrzej Nowak o zamachu na papieża (Dziedzictwo współczesności)

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności" 

Prowadziła: Magdalena Drohomirecka

Goście: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 14.05.2022

Godzina: 19.06

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem