Obława Augustowska. Dr Ukielski: archiwa sowieckie i rosyjskie nie płoną, ale są zamknięte

- Powszechna pamięć zbiorowa też ma swoją pojemność, rzeczywiście więc o Obławie Augustowskiej niewiele mówiono - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, historyk, politolog, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem audycji był też Tomasz Stefanek, historyk idei z Instytutu Pileckiego.

2022-07-09, 20:40

Obława Augustowska. Dr Ukielski: archiwa sowieckie i rosyjskie nie płoną, ale są zamknięte
Vor 78 Jahren haben sowjetische Sicherheitskräfte unterstützt von polnischen kommunistischen Einheiten in der Gegend der nordöstlich gelegenen Ortschaft Augustów eine Operation gegen den antikommunistischen Untergrund durchgeführt.Foto: Twitter/UdSKiOR

Najbardziej tragiczną odsłoną działań NKWD w Polsce była Obława Augustowska. Celem tej operacji było rozbicie oddziałów partyzanckich operujących na pograniczu polsko-litewskim w Puszczy Augustowskiej i na terenach do niej przyległych. Obława Augustowska została przeprowadzona siłami 50. armii 3. Frontu Białoruskiego oraz 62 Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD.

"Obława Augustowska była przemilczana"

- Archiwa sowieckie, rosyjskie nie płoną, ale są zamknięte. Raz na jakiś czas pojawia się okno możliwości, w latach 90. był to Władimir Bukowski, który z podręcznym skanerem wszedł do archiwów i zeskanował wiele dokumentów, które są fundamentalne dla naszej dzisiejszej wiedzy o Obławie Augustowskiej, a była to szeroko zakrojona i przygotowana akcja, dokumenty muszą ją potwierdzać - powiedział dr Paweł Ukielski.

Tomasz Stefanek dodał, że należy przypomnieć o słynnej notatce Abakumowa, który był szefem kontrwywiadu sowieckiego, którą odnalazł jeden z historyków w latach 90. i zrobił odpis, po czym w swoich publikacjach opowiadał treść owego dokumentu. - Ujrzeliśmy ją w całości w latach dwutysięcznych, to jeden z kilku dostępnych dokumentów potwierdzający mord na ludziach. Obława Augustowska była przemilczana - powiedział Tomasz Stefanek.

REKLAMA

Nikita Pietrow

Zarówno powiat suwalski, jak i augustowski po opuszczeniu przez frontowe wojska Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. zostały praktycznie opanowane przez podziemie niepodległościowe. Partyzantka zwalczała terenowe agendy nowej władzy i komunistyczny aparat represji. W powiecie suwalskim do końca maja 1945 r. rozbito siedemnaście z osiemnastu posterunków MO, z czternastu zarządów gmin, działały tylko dwa.

Czytaj także:

Rosyjski badacz Nikita Pietrow sugeruje, że oprócz wzmożonej aktywności podziemia, przyczyną sowieckiej operacji mogło być zabezpieczenie przejazdu Józefa Stalina na konferencję w Poczdamie. Podjęto wówczas bezprecedensowe środki ostrożności, a na terytorium Polski każdy kilometr torów był strzeżony przez ośmiu, dziesięciu żołnierzy Wojsk Wewnętrznych NKWD.

Posłuchaj

Obława Augustowska. Dr Ukielski: archiwa sowieckie, rosyjskie nie płoną, ale są zamknięte ("Dziedzictwo współczesności") 24:07
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności"

REKLAMA

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Gość: dr Paweł Ukielski (historyk, politolog, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego) i Tomasz Stefanek (historyk idei z Instytutu Pileckiego)

Data emisji: 09.07.2022

Godzina: 19:05

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej