"Niemcy bardzo sprytnie manewrowali". Mularczyk o reparacjach wojennych
- Po 1989 r., trzeba powiedzieć, że Niemcy bardzo sprytnie manewrowali. Wszyscy kanclerze robili uniki dyplomatyczne, spychając tę problematykę reparacji - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.
2022-09-25, 09:45
1 września na Zamku Królewskim w Warszawie Przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego Arkadiusz Mularczyk zaprezentował raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bln 220 mld zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi.
"Sprawa jest bardzo złożona"
Na antenie Polskiego Radia 24 gościł Arkadiusz Mularczyk, który został zapytany o to, dlaczego w Polsce pojawiają się głosy sprzeciwu wobec raportu i domagania się reparacji. Jak ocenił, "sprawa jest bardzo złożona". - Po pierwsze, Polska po II wojnie światowej wpadła w sowiecką strefę wpływów i nie mogliśmy prowadzić swojej polityki suwerennej - wskazał. - Po drugie, USA, Wielka Brytania, czyli generalnie Zachód, nie wywierały presji na Niemcy, aby tę kwestię uregulować, dlatego że wówczas toczyła się już zimna wojna między blokiem wschodnim i zachodnim - dodał.
- Z kolei po 1989 roku, trzeba powiedzieć, że Niemcy bardzo sprytnie manewrowali - powiedział. - Wszyscy kanclerze robili uniki dyplomatyczne, spychając tę problematykę reparacji, jednocześnie mając świadomość ogromu cierpienia i strat, które zadali - zaznaczył. - Zdawali sobie sprawę, że Polska miała wielką możliwość dochodzenia odszkodowań i w związku z tym wykonywali uniki, zarówno dyplomatyczne, jak i polityczne i prawne - podkreślił.
Dodał, że "sprawa reparacji była spychana do formatów wielostronnych, w których Polska nie uczestniczyła". - Podejmowano liczne próby obejścia Polski po to, aby tej sprawy nie rozstrzygać w relacji dwustronnej z rządem Polski, czy to wcześniej w czasach PRL, czy później w państwie demokratycznym - powiedział.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Dziedzictwo współczesności
Prowadzący: Magdalena Drohomirecka
Gość: Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS
REKLAMA
Data emisji: 24.09.2022
Godzina emisji: 23.06
Pod hasłem #bezprzedawNIEnia trwa kampania informacyjna poświęcona stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 r. O akcji informują wszystkie anteny Polskiego Radia, które przygotowało także specjalny serwis bezprzedawnienia.polskieradio.pl. Zawiera on opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.
REKLAMA
jb
Polecane
REKLAMA