more_horiz

Retoryka Berlina nt. reperacji wojennych. Prof. Kucharczyk: niedobre dziedzictwo polityki niemieckiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 20:30
- Nie sposób nie abstrahować od narosłego przez pokolenia niedobrego dziedzictwa niemieckiej kultury politycznej, która spogląda na ziemie Europy Środkowo-Wschodniej jako pustynię kulturową, która czeka na swojego gospodarza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN). Gościem "Dziedzictwa współczesności" był również prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie). 
W 2004 r. na polecenie ówczesnego prezydenta Warszawy, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego oszacowano, na jaką kwotę należy wystawić Niemcom rachunek za zniszczenie stolicy. Wynosił on wtedy 45,3 miliarda dolarów.
W 2004 r. na polecenie ówczesnego prezydenta Warszawy, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego oszacowano, na jaką kwotę należy wystawić Niemcom rachunek za zniszczenie stolicy. Wynosił on wtedy 45,3 miliarda dolarów. Foto: Narodowe Archwium Cyfrowe

69 lat temu, rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pod presją władz Związku Radzieckiego ogłosił, że jednostronnie zrzeknie się prawa do reparacji wojennych od NRD z dniem 1 stycznia 1954 r.

Do temat jako pierwszy odniósł się prof. Grzegorz Kucharczyk, który stwierdził, że teza, iż w 1953 r. Polska zrzekła się reparacji jest nieprawdziwa. 

Historyk przypomniał, że 1953 roku Polska zrzekając się odszkodowań nie była państwem suwerennym, a poza tym zrzekała się reparacji wobec NRD, która też nie była krajem suwerennym. -  Patrząc od strony historycznej to mamy do czynienia z sytuacją, w której autorzy tej opinii nie chcą brać pod uwagę - że nie było w latach 50- tych i w czasie kolejnych dekad nie było niepodległego państwa polskiego, które mogłoby podejmować suwerenne decyzje w takich, czy innych sprawach - zaznaczył. 

W jego ocenie w niemieckiej narracji, która dotyczy reparacji wojennych, zazwyczaj są odwołania do ustaleń, które podejmowały władze sowieckie, również w kontekście ich polityki okupacyjnej w tej strefie, która potem stała się NRD. - To absolutnie nie jest wiążące - podkreślił. 

Z kolei prof. Wojciech Fałkowski mówił na antenie PR 24 m.in. o losach raportu z 2004 roku, który powstał na polecenie ówczesnego prezydenta Warszawy, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego oszacowano, na jaką kwotę należy wystawić Niemcom rachunek za zniszczenie stolicy. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:03 PR24_mp3 2022_05_07-19-06-02.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o niemieckiej narracji historycznej ws. reparacji wojennych ("Dziedzictwo współczesności") 
***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności" 

Prowadziła: Magdalena Drohomirecka

Goście: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN), prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 07.05.2022

Godzina: 19.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także