Historia Powstania Warszawskiego. Prof. Musiał: trzeba pamiętać, że krasnoarmiejcy uniemożliwili pomoc powstańcom
- Warto wspomnieć o jednym z podstawowych kłamstw historycznych, którego doświadczało nasze pokolenie. W najlepszym wypadku uczyliśmy się o bierności Armii Czerwonej w czasie Powstania Warszawskiego. Tymczasem mamy do czynienia z aktywnym działaniem krasnoarmiejców, którzy uniemożliwiają pomoc powstaniu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Filip Musiał (historyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, IPN w Krakowie). Gościem "Dziedzictwa współczesności" był także Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie "Radosław")
2022-07-30, 21:00
1 sierpnia minie 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O szczegółach wielkiego zrywu niepodległościowego mówił prof. Filip Musiał.
- Po stronie armii Armii Krajowej szacuje się, że w Powstaniu wzięło udział ok. 40 tysięcy żołnierzy przede wszystkim AK, ale nie tylko, także narodowych sił zbrojnych. Po stronie niemieckiej jest nieco trudniej określić te wartości. (...) Początkowo, możemy założyć, że te siły były w miarę wyrównane. Natomiast w czasie trwania Powstania Niemcy sprowadzali do Warszawy nowe siły, a więc była tam pewna rotacja tych jednostek - przyznał historyk.
- Pamiętajmy o tym, że Armia Krajowa tej szansy nie miała. Zmęczenie dawało o sobie znać. Jednocześnie mamy do czynienia z sytuacją w której jednostki AK zmierzające na na pomoc powstaniu z zachodniej strony Wisły, a więc z terenów okupowanych wówczas przez III Rzeszę, są rozbijane przez jednostki niemieckie. Natomiast oddziały, które zmierzają w stronę Warszawy ze wschodniej strony Wisły zajętej już przez Armię Czerwoną są rozbijane przez Sowietów - przypomniał historię powstańców dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Z kolei Jarosław Wróblewski zwrócił uwagę na klimat, który towarzyszył wydarzeniom w stolicy przed 78 laty. - Godzina "W", ten entuzjazm, powiewające flagi z okien to jest ten pierwszy sierpnia. Klimat wolności, kiedy nie ma godziny policyjnej (...) terror w Warszawie był cały czas i to w pewnym momencie się ucina. Możemy stanąć niemal twarzą w twarz, możemy bić się z Niemcami w jakimś sensie jak równy z równym. Mamy tę szansę. Myślę, że to jest ta niezwykła Warszawa ludzi, którzy dożyli tego momentu - zaznaczył gość audycji.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
Prowadząca: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Filip Musiał (historyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, IPN w Krakowie), Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie "Radosław")
REKLAMA
Data emisji: 30.07.2022
Godzina: 19:06
kmp
Polecane
REKLAMA