more_horiz

"Obnażył słabość władzy w Rosji". Adam Borowski o buncie Prigożyna

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 20:15
- Dużo komentatorów mówi, że to mogła być "ustawka" Putina. Ja nie wierzę w ustawkę, w której władza kompromituje się wobec świata - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, publicysta, który o buncie Prigożyna rozmawiał z Adamem Łęskim (TVP).
Jednostki Grupy Wagnera w Rostowie nad Donem  24.06.2023 r.
Jednostki Grupy Wagnera w Rostowie nad Donem 24.06.2023 r.Foto: PAP / Arkady Budnitsky/ UPI Photo

W sobotę oddziały Grupy Wagnera pod dowództwem Jewgienija Prigożyna wszczęły pucz w południowej Rosji i rozpoczęły marsz na Moskwę. Po pertraktacjach prowadzonych za pośrednictwem prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki puczyści przerwali swoją akcję. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Jewgienij Prigożyn wyjechał na Białoruś.

- Prigożyn, który od samego początku jest konstruktem Putina, zbuntował się, ale nie pozwoliłby sobie na bunt w takiej skali, gdyby nie był pewien, że miał wsparcie w ludziach z najbliższego otoczenia Putina, którzy też chcą pewnych zmian - ocenił Jacek Łęski. 

Po klęsce puczu wojskowego w Rosji Aleksander Łukaszenko i przewodniczący Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zawarli porozumienie o przemieszczeniu przynajmniej części najemników na terytorium Białorusi. Władze białoruskie nie komentują rozbudowę obozu wojskowego w rejonie Osipowicz.

Posłuchaj
22:26 PR24 2023_07_01-19-05-53.mp3 Jacek Łęski i Adam Borowski o bunie oddziałów Grupy Wagnera (Polskie Radio 24 / Dziedzictwo współczesności)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Dziedzictwo współczesności"

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Gość: Jacek Łęski, Adam Borowski

Data emisji: 01.07.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także