more_horiz

"Ten monodram sprawił, że sama zaczęłam się zmieniać". Anita Jancia-Prokopowicz o spektaklu "Wanda"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 15:22
- Ten tekst, ten monodram, to spotkanie pracowało we mnie, pracuje i przyczyniło się do tego, że ja sama zaczęłam się zmieniać - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Jancia-Prokopowicz, występująca w monodramie "Wanda" opowiadającym historię Wandy Rutkiewicz.
Spektakl Wanda w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
Spektakl "Wanda" w Teatrze Polskim w Bielsku-BiałejFoto: mat. pras. / teatr.bielsko.pl

W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wystawiany jest monodram "Wanda", przedstawiający poruszającą historię Wandy Rutkiewicz, polskiej himalaistki, która wytyczała nowe ścieżki w himalaizmie, była "górską feministką", gorąco wspierającą kobiety wspinające się po górach. Zaginęła w 1992 roku podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. W audycji "W Antrakcie" o monodramie "Wanda" mówiła aktorka wcierająca się w nim w Wandę Rutkiewicz Anita Jancia-Prokopowicz.

Rozmówczyni przyznała, że wystawiany przez nią monodram jest dla niej wspaniałą przygodą, która zaczęła się już ponad 3,5 roku temu. Jak wspominała, wszystko zaczęło się od tego, że z tekstem monodramu "Wanda" mierzyła się w towarzystwie innych wspaniałych kobiet - Marii Sadowskiej, Joanny Grabowieckiej i Ilony Binarsch. - To była swoista kobieca wyprawa, czyli razem zdobywałyśmy szczyt, podobnie jak Wanda, która w 1975 roku zorganizowała pierwszą kobiecą wyprawę - mówiła Anita Jancia-Prokopowicz.

- Ten tekst, ten monodram, to spotkanie pracowało we mnie, pracuje i przyczyniło się do tego, że ja sama zaczęłam się zmieniać - dodała.

Aktorka przyznała też, że sama zamierza wrócić do wspinaczki górskiej, którą uprawiała także wcześniej.

* * *

W audycji także rozmowa o spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w Teatrze Narodowym w Warszawie. Główną rolę odgrywa Małgorzata Kożuchowska.

Prowadzące poruszyły także temat zmian na stanowiskach dyrektorów teatrów w Polsce oraz udzieliły porad w ramach "antyporadnika teatralnego".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:46 PR24_mp3 2022_05_16-23-34-59_W antrakcie.mp3 Anita Jancia-Prokopowicz o monodramie "Wanda" ("W antrakcie" / PR24)

* * *

Audycja: "W antrakcie"
Prowadzą: Magdalena Kuydowicz, Malwina Kiepiel
Gość: Anita Jancia-Prokopowicz (aktorka)
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 23.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także