more_horiz

"Zdecydowałem się na zupełnie inne aktorstwo". Kamil Maćkowiak o nowym monodramie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 12:42
- Zwykle szukam mocnych typów, w które mogę wejść, którymi mogę się stać, ale ostatni monodram jest wyjątkiem, jest potrzebą opowiedzenia tej historii wynikającą z klucza zaangażowania społecznego i tego, że chciałbym robić coś dla ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Maćkowiak, autor monodramu "Mężczyzna z różowym trójkątem". - Zdecydowałem się na zupełnie inne aktorstwo i zupełnie inną opowieść - przyznał.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w nowym monodramie zdecydował się na zupełnie inne aktorstwo niż dotychczas
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w nowym monodramie zdecydował się na zupełnie inne aktorstwo niż dotychczasFoto: Facebook/ FundacjaMackowiaka

"Mężczyzna z różowym trójkątem", nowy monodram przygotowany przez Fundację Kamila Maćkowiaka, w którym występuje sam Maćkowiak, to teatralna adaptacja książki “Mężczyźni z różowym trójkątem” zawierającej wspomnienia homoseksualnego więźnia obozu koncentracyjnego podczas drugiej wojny światowej.

- Uważam, że jako teatr niezależny powinienem poruszać tematy ważne, aktualne, społecznie palące i nie chcę, by moja fundacja była nastawiona wyłącznie na rozrywkę - powiedział w Polskim Radiu 24 aktor Kamil Maćkowiak. - W przypadku książki, która była punktem wyjścia do monodramu, poczułem, że to jest moment, w którym warto tę historię opowiedzieć i warto na tym problemie się skupić - wskazał.

Wyjątkowy monodram

Gość audycji "W antrakcie" przyznał, że jedną z trudności adaptacyjnych było to, że odtwarzana postać jest portretem grupy osób, i to grupy zapomnianej i pominiętej, co "pokazują reakcje osób po trzech spektaklach". - Historie homoseksualistów z obozów koncentracyjnych nie funkcjonują w świadomości, a oni - jak mówi bohater książki o sobie - byli traktowanie jako najgorszy sort więźniów obozów - wskazał aktor.

Na uwagę, że w swoich spektaklach gra silne osobowości, Kamil Maćkowiak przyznał, że zwykle daje sobie kolejne wyzwania, które go nakręcają i są mu potrzebne, by "wyjść ze strefy komfortu". - W przypadku "Mężczyzny..." zdecydowałem się na zupełnie inne aktorstwo i zupełnie inną opowieść. Trochę się tego bałem, bo wiedziałem, że jestem w stanie utrzymać widza przez dwie godziny w emocjach, które do tej pory serwowałem, ale [nie wiedziałem,] czy będę w stanie utrzymać koncentrację widza dając aktorstwo bardzo kameralne, oszczędne - powiedział.

- Zwykle szukam mocnych typów, w które mogę wejść, którymi mogę się stać, ale ostatni monodram jest wyjątkiem, jest potrzebą opowiedzenia tej historii i to szło z klucza zaangażowania społecznego, że chciałbym robić coś dla ludzi - stwierdził Kamil Maćkowiak.

Posłuchaj
23:18 Kultura-2335-w-antrakcie--PR24_mp3 2022_07_25-23-35-30.mp3 Kamil Maćkowiak o swoim nowym monodramie "Mężczyzna z różowym trójkątem" ("W antrakcie"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "W antrakcie"

Prowadzący: Magdalena Kuydowicz, Malwina Kiepiel

Gość: Kamil Maćkowiak (aktor)

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 23.35


mbl

Zobacz więcej na temat: KULTURA kultura24 TEATR

Zobacz także

Zobacz także