more_horiz

Maciej Wojtyszko: w teatrze możemy rozpoznać samą istotę bytu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 10:00
- Konflikt i napięcie, to jest coś, co nam pozwala rozpoznać samą istotę bytu. I tu się teatr bardzo sprawdza, ponieważ poznajemy rację jednych i drugich, one się zderzają i się zastanawiamy nad tym, co dla nas jest ważne. Dla mnie ta funkcja teatru jest chyba najistotniejsza - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 reżyser teatralny i filmowy Maciej Wojtyszko.
Maciej Wojtyszko: w teatrze możemy rozpoznać istotę istnienia bytu
Maciej Wojtyszko: w teatrze możemy rozpoznać istotę istnienia bytuFoto: Kozlik/Shutterstock

Gościem Polskiego Radia 24 był Maciej Wojtyszko - filozof, pisarz, a także reżyser teatralny i filmowy - który opowiedział o istocie teatru oraz o tym, co według niego jest ważne na scenie. Jak wskazał, "teatr jest takim miejscem, gdzie pokazywane są ludzkie sprzeczności, paradoksy, konflikty i można w nim doprowadzić do tragedii, jednocześnie do niej nie doprowadzając".

- Możemy obejrzeć to, co się zdarzyło Makbetowi, nie zostając Makbetem. Możemy przeżyć wielką miłość, nie popełniając samobójstwa jak Romeo i Julia - wyjaśnił. Jak dodał, "teatr jest przedziwnym i niezwykle skomplikowanym miejscem, ponieważ tematy, na które można w nim mówić, ocierają się o sacrum i o profanum oraz oscylują między nimi".

Istota istnienia bytu

Gość audycji odniósł się także do słów Georga Hegla, który powiedział, że "zasada sprzeczności sięga głębiej w istotę bytu niż zasada tożsamości". - To znaczy, że konflikt i pewne napięcie, to jest coś, co nam pozwala rozpoznać samą istotę istnienia, bytu itd. I tu się teatr bardzo sprawdza, ponieważ poznajemy rację jednych i drugich, one się zderzają i się zastanawiamy nad tym, co dla nas jest ważne i co my byśmy chcieli, żeby było ważniejsze. Dla mnie ta funkcja teatru jest chyba najistotniejsza. Ale też ważne jest to, że można mówić na przykład z ironią, dwuznacznie i że można jednocześnie coś powiedzieć i nie powiedzieć - wyjaśnił.

Z kolei zapytany o to, czy po wielu latach pracy w teatrze bliższe jest mu sacrum czy profanum, odpowiedział, że profanum, ale - jak podkreślił - takie, które nie jest głupie. - To znaczy, że podoba mi się jakaś zaczepka, ironia, lekkie sprofanowanie - wskazał gość audycji.

Czytaj także:

Posłuchaj
23:07 PR24_mp3 2022_09_19-23-35-47.mp3 Maciej Wojtyszko: w teatrze możemy rozpoznać istotę istnienia, bytu ("W antrakcie"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "W antrakcie"

Prowadzący: Magdalena Kuydowicz, Malwina Kiepiel

Gość: Maciej Wojtyszko (filozof, pisarz, reżyser teatralny i filmowy)

Data emisji: 19.09.2022 r.

Godzina emisji: 23.35

ng

Zobacz także

Zobacz także