X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Odbudujmy Notre Dame. Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 15:30
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, apeluje do Polaków o pomoc materialną w odbudowie katedry Notre Dame w Paryżu. Zbiórka zaczęła się w Wielką Środę. - Polskie Radio przyłącza się do apelu - mówi prezes Andrzej Rogoyski. O godz. 18.50 w katedrach w całej Polsce zabrzmiały dzwony na znak solidarności z Paryżem.
Audio
  • Przewodniczący Episkopatu apeluje o wsparcie odbudowy katedry Notre Dame
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski i ks. Paweł Rytel-Andrianik o apelu przewodniczącego KEP (PR24)
  • Andrzej Rogoyski i ks. Paweł Rytel-Adrianik o akcji wsparcia odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu (Ekspres Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PolskieRadio.pl

Wsparcie ma zostać przekazane za pośrednictwem akcji SMS oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska, począwszy od Wielkiej Środy.

>>> Dowiedz się więcej o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu <<<

Przewodniczący KEP poprosił także, aby - włączając się w ogólnoeuropejską inicjatywę solidarności z Paryżem - jeszcze w środę o godz. 18.50 rozbrzmiały dzwony we wszystkich katedrach w Polsce.

"Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie. Dziś jednoczy także nas, Polaków, inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości" - czytamy w apelu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Przewodniczący Episkopatu Polski w Wielkim Tygodniu zwrócił się również "do wszystkich ochrzczonych, zwłaszcza do tych, którzy w ostatnich latach zapomnieli o swoim chrześcijańskim powołaniu, aby na nowo odkryli Chrystusa i stali się Jego odważnymi świadkami".

czytaj więcej
prezes 1200 pr.jpg
Polskie Radio przyłącza się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Dobrowolnych wpłat można dokonywać na konto Caritas Polska:

77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem ODBUDOWA

oraz wysyłając SMS na nr 72052 o treści: ODBUDOWA
(koszt 2,46 z VAT).

"Apel odwołuje się do tożsamości Polaków jako Europejczyków"

- To piękny apel do wszystkich Polaków, i tych wierzących, dla których jest to strata i ból podwójny, bo dotyczący utraty tego, co jest niezwykle cenne, czyli łączności z miejscem poświęconym kultowi, ale też apel do tych, dla których katedra Notre Dame jest czymś wyjątkowym w znaczeniu kulturowym. Polskie Radio z oczywistych względów musiało się włączyć w tę akcję - mówi prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

- Apel odwołuje się do tożsamości Polaków jako Europejczyków. A zatem to apel nawet wykraczający nawet poza kwestie związane ściśle z wiarą, aczkolwiek niezwykle związany z elementami wiary, bo ksiądz arcybiskup odwołuje się do wzmocnienia tego, co uzyskaliśmy poprzez chrzest, do odnowienia naszej więzi z Kościołem - powiedział prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

***

SERWIS SPECJALNY
PAP Notre Dame po pożarze 1 1200 .jpg
SERWIS SPECJALNY: POŻAR KATEDRY NOTRE DAME

Publikujemy pełną treść apelu:

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

PO POŻARZE KATEDRY NOTRE DAME W PARYŻU

Ludzie na całym świecie z przerażeniem obserwowali zatrważający obraz płonącej katedry Notre Dame w Paryżu.

Przez wiele godzin ważyły się losy serca Paryża, serca Francji i serca Europy. Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra, zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie. Dziś jednoczy także nas, Polaków, inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości.

Zwracam się więc najpierw do wszystkich Polaków z apelem o pomoc materialną w odbudowie katedry, którą przekażemy za pośrednictwem akcji SMS-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska, począwszy od Wielkiej Środy.

Zwracam się również do wszystkich ochrzczonych, zwłaszcza do tych, którzy w ostatnich latach zapomnieli o swoim chrześcijańskim powołaniu, aby na nowo odkryli Chrystusa i stali się Jego odważnymi świadkami.

W paschalnym czasie przechodzenia z Chrystusem ze smutku do radości, z rozpaczy do nadziei, ze śmierci do życia, z serca błogosławię,

STANISŁAW GĄDECKI
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

***

IAR/ Polskie Radio / agkm

Czytaj także

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. Wieże i całą strukturę ocalono

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:21
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu gasi 400 strażaków - podały źródła we francuskim MSW. Zdaniem rzecznika strażaków po pięciu godzinach akcji wieże i całą strukturę katedry ocalono. Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że "uniknięto najgorszego", chociaż wydaje się, że "walka jeszcze nie została całkowicie wygrana". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katedra Notre Dame. Najsłynniejsza świątynia i symbol chrześcijaństwa we Francji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:47
Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbol Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345), zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame"; to w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów. W katedrze znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zdjęcia i filmy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:12
Runęła objęta ogniem iglica, a następnie cały dach katedry Notre Dame w Paryżu. Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni. Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu oraz płomienie ponad dachem gotyckiej katedry, w której prowadzono prace renowacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UNESCO deklaruje wsparcie przy uratowaniu katedry Notre Dame. "Bezcenne dziedzictwo"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:52
Dyrektor generalny UNESCO Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre Dame w Paryżu, organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Szymański: europejscy przywódcy podkreślili, że musimy odbudować katedrę jako Europejczycy i chrześcijanie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 09:40
– Pożar katedry Notre Dame w Paryżu pokazał, jak bardzo potrzebny jest nam dom kultury chrześcijańskiej. Na tym można zbudować coś wielkiego na przyszłość – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: jesteśmy gotowi wspomóc Francję przy odbudowie Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 09:07
- Jeżeli władze Francji podejdą do odbudowy Notre Dame odpowiednio poważnie, to francuska tożsamość na tym zyska. Jesteśmy oczywiście gotowi wspomóc Francję przy odbudowie - powiedział w TVP Info wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Notre Dame: świat oferuje pomoc. Francuscy miliarderzy deklarują setki milionów euro

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:28
Rozpoczęły się zbiórki funduszy na rzecz zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Deklaracje pomocy płyną z całego świata, w wielu miejscach ogłoszono zbiórki społeczne. Prezydent Francji ogłosił, że rozpocznie się kwesta ogólnokrajowa. Setki milionów euro zaoferowali już najbogatsi Francuzi. Odbudowę katedry gotowa jest wesprzeć także Polska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Episkopatu Polski o pożarze Notre Dame: ta tragedia dotyka nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 13:53
Czas Wielkanocy pomaga przeżywać to, co się dzieje, w duchu chrześcijańskim - nie tylko rozpaczać, ale "zakasać rękawy" i odbudować katedrę Notre Dame - mówił ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z Polskim Radiem. - To nie tylko katedra Paryża, Francji, ale różne narody mają tam swoje miejsce. Jest i kaplica narodu polskiego - dodał. Francja przyjęła Polaków w czasie rozbiorów, pomagała nam bardzo w czasie stanu wojennego, a teraz to Francja jest w potrzebie - zaznaczył duchowny.
rozwiń zwiń