Podtopienia po ulewach w Małopolsce. Część mieszkańców ewakuowano

31 osób ewakuowano w środę w nocy w pow. dąbrowskim w Małopolsce z powodu wylania rzeki Breń - poinformował Mirosław Nędza z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Na terenie pow. Dąbrowskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, ale sytuacja pogodowa stabilizuje się.

2019-05-22, 07:45

Podtopienia po ulewach w Małopolsce. Część mieszkańców ewakuowano

Posłuchaj

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski nt. sytuacji w mieście po ulewach (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ewakuowane osoby to mieszkańcy miejscowości Swarzów i dwóch domów przy ulicach Nadbrzeżnej i Olesickiej w Dąbrowie Tarnowskiej. Znalazły one schronienie u rodziny, a część została ulokowana w lokalach socjalnych w Dąbrowie Tarnowskiej. - Ewakuacja przebiegła płynnie i sprawnie - ocenił przedstawiciel CZK.

Jak poinformowała małopolska straż pożarna, w ciągu ostatnich godzin strażacy interweniowali około 300 razy na terenie województwa, przede wszystkim wypompowując wodę z zalanych przez deszcz piwnic i garaży. Najwięcej interwencji było w powiatach tarnowskim i dąbrowskim. 

- Zalało ludziom domy. Nie jesteśmy w stanie tych domów zabezpieczyć. Będziemy prowadzić ewakuację. Woda zalewa budynki użyteczności publicznej - nasze kino, halę sportową - mówił w nocy burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.

Powiązany Artykuł

twitter premier lubelskie wichura 1200.jpg
Premier: zapewnimy dodatkową pomoc poszkodowanym przez trąbę powietrzną

Ulewy i podtopienia także w innych regionach

Intensywne ulewy spowodowały podtopienia także na Podkarpaciu. - W powiecie jasieńskim i częściowo dębickim wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Jak przekazał, w całej Polsce wczoraj było 1 127 interwencji straży pożarnej w związku z nawałnicami i burzami. Najwięcej - 391 interwencji było na Podkarpaciu, 278 w Małopolsce, 140 na Lubelszczyźnie i 112 w woj. świętokrzyskim.

REKLAMA

W całej Polsce wiatr uszkodził 148 budynków, w tym 54 mieszkalne i 94 gospodarcze. Główne działania strażaków w tych czterech województwach to usuwanie powalonych i połamanych drzew. Straż wypompowywała też wodę z piwnic oraz zalanych budynków i dróg.

Na Lubelszczyźnie trąba powietrzna, która przeszła nad gminą Wojciechów, uszkodziła budynki w miejscowości Stasin, Cyganówka i Halinówka. Dachy budynków zostały zabezpieczone. Dodatkowo w niektórych miejscach stoją agregaty prądotwórcze, którymi zasilane są budynki głównie inwentarskie. Ranny został jeden mężczyzna. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Frątczak zaznaczył też, że wczoraj w całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało 6 111 strażaków.

Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi burzami

Obecnie sytuacja w Małopolsce stabilizuje się, deszcz przestał padać. Jednak synoptycy zapowiadają kolejne opady i burze na południu Polski. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia dla 11 powiatów na południowym wschodzie kraju.

Przed kolejnymi intensywnymi deszczami na terenie Małopolski i Podkarpacia ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia obowiązują na południowym wschodzie Polski w powiatach: buskim i staszowskim (woj. świętokrzyskie), dąbrowskim, Tarnowie i tarnowskim (woj. małopolskie), w powiatach dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, mieleckim, Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim (woj. podkarpackie).

REKLAMA

Na tych obszarach nadal będzie padał deszcz okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Łącznie z wtorkowymi opadami suma opadów do końca ważności ostrzeżenia miejscami może osiągać 130 mm. W trakcie opadów deszczu mogą wystąpić burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Ponadto ostrzeżeniem pierwszego i drugiego stopnia objęte są województwa południowe.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, południowych powiatach woj. łódzkiego i zachodnich powiatach woj. świętokrzyskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w woj. świętokrzyskim w powiatach zachodnich, południowo-wschodnich powiatach woj. śląskiego, woj. małopolskim i woj. podkarpackim.

REKLAMA

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej