X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

A. Macierewicz: niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:24
- Nie ma dziś wolności i demokracji poza niepodległością - mówił marszałek senior Antoni Macierewicz podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji.
Audio
  • Antonii Macierewicz: obecny Sejm gotowy do pełnego potępienia i rozliczenia komunizmu (IAR)
Marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz
Marszałek senior Sejmu Antoni MacierewiczFoto: PAP/Radek Pietruszka

Antoni Macierewicz podkreślił w Sejmie, że "inauguracja nowej kadencji Sejmu to zawsze moment szczególny, moment, w którym jako przedstawiciele narodu stajemy przed swoimi współobywatelami i przed społecznością międzynarodową, której stanowimy część".

Sejm-nowa-kadencja-TT-1200.jpg
IX kadencja Sejmu zainaugurowana. Posłowie składają ślubowanie

- Dlatego w pierwszym rzędzie chciałbym się odnieść do wszystkich Polek i Polaków, do narodu polskiego, którego poświęcenie i ofiarność doprowadziły w długim procesie, po 1989 r., do odzyskania niepodległości - mówił. Zaznaczył jednocześnie, że "Polacy zawsze byli świadomi tego, że niepodległość jest podstawowym, sine qua non warunkiem realizowania wszelkich wartości narodowych".

"Niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola"

- Nie ma dziś wolności i demokracji poza niepodległością, "niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola - przekonywał Macierewicz, odwołując się do "tekstu napisanego w 1976 r. w środowisku harcerskim warszawskiej drużyny harcerzy". Jak tłumaczył, "program zawarty w tym tekście dał początek nowoczesnemu ruchowi niepodległościowemu, zbudował Komitet Obrony Robotników i odnalazł następnie swoją realizację w największym ruchu społecznym w dziejach współczesnego świata - w Solidarności".

PAP Andrzej Duda orędzie Sejm 1200.jpg
Prezydent: sprawowanie poselskiego mandatu to wielka odpowiedzialność

- To wielkie odrodzenie narodowe próbowano następnie złamać działaniami zbrojnej grupy przestępczej, kierowanej przez aparat komunistyczny, wydając wojnę narodowi polskiemu w 1981 r. - mówił marszałek senior. Dodał, że "zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana i nie wyciągnęliśmy konsekwencji wobec odpowiedzialnych".

"Niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola"

- Nasza siła leży w jedności, nasza siła leży we współdziałaniu, nasza siła wyrasta z cywilizacji chrześcijańskiej, a wreszcie naszą siłą jest gotowość poświęcenia życia dla niepodległości, bo niepodległość jest podstawowym, sine qua non warunkiem realizowania wielkich wartości narodowych - przekonywał marszałek senior.

- Nie ma dzisiaj wolności i demokracji poza niepodległością. Niepodległość, panie posłanki, panowie posłowie, ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola - podkreślił Macierewicz.

- Bez względu na różnice polityczne wszystkich nas musi łączyć miłość do ojczyzny i wola potępienia zbrodni przeciwko narodowi. Sejm IX kadencji jest do tych obowiązków przygotowany lepiej niż jakikolwiek inny, bo zdecydowana większość Polaków chce jedności opartej na wartościach narodowych i chrześcijańskich - podkreślił marszałek senior.

Według niego, Polacy dali temu wyraz wybierając najbardziej reprezentatywny Sejm czasów najnowszych. - Żaden z dotychczasowych sejmów RP, począwszy od 1919 roku, nie reprezentował takiej woli jedności narodowej jak ten - oświadczył Macierewicz.

Podkreślił, że fenomenem jest masowy, ponad 60-procentowy udział Polaków w wyborach parlamentarnych. Klub parlamentarny PiS oklaskiwał jego wystąpienie na stojąco. Ze swoich miejsc nie wstali m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej i lewicy.

dn

Czytaj także

Edyta Hołdyńska: wybór Antoniego Macierewicza na marszałka seniora dobry, ale zaskakujący

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:39
- Wybór Antoniego Macierewicza na marszałka seniora to decyzja dobra, acz zaskakująca - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Hołdyńska ("Sieci"). Gościem "Debaty dnia" była również Zuzanna Dąbrowska z portalu dorzeczy.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm IX kadencji. Posłowie wybrali marszałka i wicemarszałków

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 19:30
Na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu posłowie wybrali marszałka oraz pięciu wicemarszałków. Pracami niższej izby dalej będzie kierowała Elżbieta Witek z PiS. Parlamentarzyści złożyli też uroczyste ślubowanie. Orędzie w Sejmie wygłosił prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: sprawowanie poselskiego mandatu to wielka odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:31
Inaugurując pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji prezydent pogratulował posłom wyboru. - Rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu wolnej i suwerennej Polski, to niezwykły czas dla Państwa posłów, to wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego społeczeństwa zasiadać w tej izbie, dyskutować o najważniejszych polskich sprawach - powiedział w swoim orędziu Andrzej Duda.
rozwiń zwiń