"Sabina" zmierza do Polski. IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia

2020-02-09, 12:00

"Sabina" zmierza do Polski. IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia
Sztorm na Bałtyku. Foto: Zacarias Pereira da Mata/ Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada silny wiatr w południowej, centralnej i zachodniej Polsce. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia, w niektórych powiatach - trzeciego, najwyższego stopnia.

Posłuchaj

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o tym, jak być bezpiecznym w obliczu silnego wiatru (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje na południu Dolnego Śląska i Podkarpacia.

Alert drugiego stopnia obejmuje pozostałą część Polski z wyjątkiem Podlaskiego i wschodniej części warmińsko-mazurskiego. Tam obowiązuje ostrzeżenie piewrszego stopnia.

Powiązany Artykuł

1200_Ciara_TT.jpg
Nad Wielką Brytanię nadciąga sztorm Ciara. Duże utrudnienia dla podróżujących

W związku z sytuacją meteorologiczną i niżem Sabina, na Bałtyku spodziewany jest sztorm.

W niektórych rejonach objętych alertami, wiatr może wiać z prędkościami rzędu 200 km/h. Taka sytuacja będzie miała miejsce w górnych partiach Tatr i w Sudetach.

Niebezpieczne zjawiska pogodowe

Jak informuje IMGW w związku z silnym wiatrem, przewidywane są niebezpieczne i groźne zjawiska pogodowe, które mogą powodować duże straty materialne oraz "zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu". Zaleca się częste śledzenie komunikatów pogodowych, a także dostosowanie planów do warunków

Po obfitych opadach śniegu w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzański Park Narodowy informuje w komunikacie, że wysoko w górach są trudne warunki do uprawiania turystyki.

Powiązany Artykuł

wichura silna miasto free shut 1200.jpg
Pochmurna i chłodna niedziela. IMGW ostrzega przed wichurami

Szlaki są zawiane śniegiem i nieprzetarte, w wielu miejscach utworzyły się zaspy. Szlaki do schronisk są w większości przetarte, jednak pod śniegiem jest warstwa lodu bądź starszy, twardy i zmrożony śnieg i łatwo o upadek.

Sprawdźmy prognozę

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zadbać o odpowiedni ubiór i wyposażenie, m.in. mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy i mapę. Trasę wycieczki należy dostosować do warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Przed nami ostatnia tura ferii. Przypominamy, jak wypoczywać bezpiecznie

Ferie mają obecnie uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Do szkoły wrócą 24 lutego.

jp, mbl

Polecane

Wróć do strony głównej