Orędzie Trumpa. "Stan naszego kraju jest najlepszy w historii"

W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent Donald Trump oświadczył, że sytuacja Stanów Zjednoczonych nigdy nie była tak dobra jak obecnie. Amerykański przywódca podkreślał sukcesy gospodarcze swego kraju.

2020-02-05, 05:39

Orędzie Trumpa. "Stan naszego kraju jest najlepszy w historii"

Posłuchaj

Orędzie Donalda Trumpa. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Z radością chciałem poinformować, że nasza gospodarka nigdy nie była w tak dobrej kondycji, nasze siły zbrojne są odbudowane, nasze granice są zabezpieczone, nasze rodziny mają się dobrze, nasza duma została przywrócona - ogłosił prezydent USA, wskazując na rekordowo niskie bezrobocie, miliony nowych miejsc pracy, wzrosty na giełdzie i podwyżki płac.

- Stan naszego kraju jest najlepszy w historii - mówił prezydent.

Powiązany Artykuł

pap donald trump 1200.jpg
Trump ogłosił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Chce dwóch oddzielnych państw

Owacje Republikanów

Jako swoje sukcesy Donald Trump wymienił renegocjacje umów handlowych z Meksykiem i Kanada oraz pierwszy etap porozumienia z Chinami, wprowadzenie płatnych urlopów macierzyńskich i niezależność energetyczną kraju. Mówił także, że realizuje obiecaną budowę muru na granicy z Meksykiem.

W orędziu o stanie państwa Donald Trump wyznaczył tematy zbliżającej się kampanii wyborczej. Jeszcze zanim rozpoczął przemówienie, republikańscy członkowie Kongresu skandowali "Jeszcze 4 lata, jeszcze 4 lata".

REKLAMA

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Ważne decyzje Senatu USA. Impeachment Trumpa zmierza ku końcowi

Gość z Wenezueli

Przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido został powitany owacją na stojąco przez Kongres USA. Polityk, którego państwa UE i USA uznają za prezydenta Wenezueli, wysłuchał orędzia o stanie państwa.

- Proszę zanieść tę wiadomość z powrotem, że wszyscy Amerykanie są z Wenezuelczykami w ich słusznej walce o wolność - zwrócił się w trakcie przemowy Trump do Guaido. - Socjalizm niszczy narody - dodał. Guaido na stojąco oklaskiwali zarówno przedstawiciele Republikanów, jak i Demokratów.

Przywódca wenezuelskiej opozycji rok temu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala Nicolasa Maduro za nielegalną.

REKLAMA

W efekcie w Wenezueli od roku trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Państwa UE i USA uznają Guaido za prawowitego prezydenta, a na reżim Maduro nałożono już amerykańskie i europejskie sankcje.

Podarty tekst

W trakcie owacji po wygłoszeniu orędzia o stanie państwa demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podarła dokument z treścią jego przemówienia. Trump przekazał dokument Pelosi, wchodząc na mównicę w Kongresie. Na powitanie Pelosi, będąca w istocie szefową Demokratów w izbie niższej, wyciągnęła do niego rękę, ale prezydent nie przywitał się z nią.

Pod koniec orędzia Pelosi podarła na kawałki egzemplarz otrzymanego dokumentu. Pytana później przez dziennikarzy o ten gest stwierdziła, że było to "uprzejmą rzeczą do zrobienia w obliczu innego wyboru".

Relacje między Partią Demokratyczną i Trumpem są napięte z uwagi na procedurę impeachmentu prezydenta. Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów pod koniec grudnia przegłosowała dwa artykuły impeachmentu przywódcy USA.

REKLAMA

O tym, czy usunąć Trumpa z urzędu decydować będzie w środę Senat. Republikanie mają w tej izbie większość, więc uniewinnienie prezydenta uważa się za formalność.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej